Mój ojciec, pułkownik magister Michał Wróblewski był jednym współtwórców tej serii w 1958 roku. Jego praca magisterska została obroniona w 1966 roku. Była też na temat BWW i nauczania.
W 1966 roku MON bezpodstawnie wyrzucił Ojca z pracy w Wydawnictwie MON, albo jak to się wtedy nazywało przeniósł do stanu tzw "dyspozycji". Wszystko kilka tygodni po wręczeniu mu nagrody jako najlepszemu studentowi roku na WAP - Wojskowej Akademii Politycznej (WAP– uczelnia wojskowa Sił Zbrojnych PRL). Nagroda i dyplom wręczona przez ministra obrony narodowej Mariana Spychalskiego.
Zarzuty MONu, oficjalne, to że książki BWW mają małą poularność i nie sa dochodowe. Prawdziwym powodem było żydowskie pochodzenie mojego taty!
Wtedy, w 1966 roku zaczęła się czystka Wojciecha Jaruzelskiego, czystka czysto antysemicka która rozpoczęła się w Ludowym Wojsku Polskim. Czystkę Jaruzelskiego kontynuował Moczar przeciwko wszystkim "liberalnym". Celem Jaruzelskiego było opanowanie stanowiska ministra obrony narodowej PRL.
Seria Biblioteki Wiedzy Wojskowej miała charakterystyczne obwoluty na których tylnej stronie była informacja o innych pozycjach z BWW.
Szczególną popularnością cieszyły się książki zachodnich wojskowych i publicystów dotyczące doktryny i strategii zachodu. Dziwne dla wielu że w tamtych czasach można było wydać takie publikacje, imperialistyczne! Oczywiście "kontrowersyjne" publikacje opatrzone były stosownym wstępem który tłumaczył, zachodni, szczególnie amerykański imperializm. Publikacja niemieckich generałów, np. Guderiana to była prawdziwa gimnastyka i proces przypominający linoskoczka w cyrku. Piszę linoskoczka bo wszystko mogło się skończyć tragicznie!
Podobnie było zresztą z publikacjami ze wschodu, np. Pamiętnikami generała Żukowa. Wstępy nie odstraszały ze swoimi próbami do nawiązania do teorii marksistowskiej i leninowskiej i zwycięskiej Armii Czerwonej, wszyscy wiedzieli że bez odpowiedniego wstępu (rodzaj odtrutki) publikacja nie może się ukazać!
Mimo wstępów (samych w sobie bardzo obecnie interesujących) prawie wszystkie tytuły są ciekawe. Warto sięgnąć do autorów sowieckich i polskich
Tzw, ciekawe, wtedy "kontrowersyjne" tytuły tej serii rozchodziły się w jeden dzień.
Te "kontrowersyjne" tytuły tej serii są bardzo specjalne, Wydanie każdej publikacji ma własna historie. Może jest coś zachowane w archiwach z tego okresu? Materiały na kilka książek! Wydawanie serii BWW to była sztuka balansowania, miedzy młotem a kowadłem. Cenzura polska i zagraniczni wydawcy, autorzy.
Z najważniejszych pozycji:
- de Gaulle Ch. "Pamietniki wojenne 1940-1941
- Feret, Polska sztuka wojenna 1918-1939
- Giulio Douhet "Panowanie w powietrzu".
- Liddell Hart "Startegia Pośrednia"
- Halder "Dzienniki" 3 tomy
- Middeldorf "Taktyka w kampanii wschodniej"
- Ludendorff 'Wojna Totalna"
- Goutard "1940 Wojna staraconych okazji"
- Merglen "Historia i przyszłość wojsk desantowych"
- Kłoczewski "Polska gospodarka wojskowa 1918 - 1939"
- Żukow "Pamietniki"
- Guderian "Wspomnienia żołnierza"
Ja "pomagałem" w bardzo swoisty sposób w wydaniu Ch.de Gaulle Ch. "Pamietniki wojenne 1940-1941.
ŻÓŁTY TYGRYS to inna popularna (populistyczna?), kultowa seria wydawnicza MONu o II wojnie światowej