Sunday, November 23, 2014

Mały Przegląd - Konkurs stempli - Korczak i relacje z Palestyny - Stemple w Domu Sierot.


Konkurs stempli w tygodniku Mały Przegląd redagowanym przez Janusza Korczaka. Tutaj wyniki konkursu z rysunków nadesłanych w 1931 roku (Mały Przegląd nr. 50, 18 grudnia 1931). Gutka z Krochmalnej wygrała konkurs a Moniek z ulicy Żelaznej i Adek z Lowicza zostali wyróżnieni.

Mały Przegląd do dziś pozostaje prasowym fenomenem na światową skalę albowiem ta cotygodniowa gazetka była tworzona przez dzieci dla dzieci. Mały Przegląd wychodził od 1926 roku do wybuchu wojny - raz w tygodniu w Warszawie jako bezpłatny dodatek do Naszego Przeglądu, jednej z największych, codziennych żydowskich gazet w języku polskim.

W latach trzydziestych w Małym Przeglądzie coraz częściej pojawiają się relacje z Palestyny, reportaże z obozów szomrów, przygotowujących żydowskie dzieci do wyjazdów do Palestyny - Erec Israel. Kilkanaście "listów" napisanych przez Stefania Wilczyńską ukazywało się na ramach Małego Przeglądu.

Mały Przegląd ukazywał się przez 13 lat. Ostatni numer pisma ukazał się 1 września 1939 roku, w  dzien wybuchu wojny. Większość młodych czytelników i reporterów Małego Przeglądu nie przeżyło Zagłady.

Zachowały się listy i zdjęcia dawnych reporterów gazety którzy wyjechali do Erec Izrael przed wybuchem drugiej wojny światowej. m.in. Edwina i Madzi Markuze. 


Mały Przegląd wydawał również pocztówki które były jednoczesnie wielokrotną kartą wstępu na różne rozrywki, np. do kina, teatru lub tez do cyrku. Na pierwszej stronie Mały Przeglądu były o tym informacje.

Janusz Korczak przebywał w Palestynie dwukrotnie (1934 i 1936) – łącznie 7 tygodni. Przyjechał na zaproszenie byłych wychowanków Domu Sierot (rodzina Simchonich) i byłych bursistów, czyli młodych wychowawców, z którymi korespondował od lat (m.in. Józef Anion) i którzy bardzo pragnęli gościć go u siebie. Miał nawet zamiar przyjechać jeszcze raz w roku 1939, ale nie zdołał swego zamiaru zrealizować albowiem wybuchła wojna.




Cztery razy do roku, 21 marca, 21 czerwca, 21 września i 21 grudnia w Domu Sierot i w Naszym Domu. W te dni odbywało się spotkanie, na którym wręczano pocztówki wypisane (zazwyczaj) ręką Korczaka i podstemplowane pieczątką Domu Sierot lub Naszego Domu. Wszystkie pocztówki były numerowane. Samorząd Domu Sierot też wydawał pocztówki za różnego rodzaju osiągnięcia.