Sunday, November 23, 2014

Mały Przegląd - Konkurs stempli - Korczak i relacje z Palestyny - Stemple w Domu Sierot.


Konkurs stempli w dwutygodniku Mały Przegląd redagowanym przez Janusza Korczaka. To mój wybór z tych nadesłanych w 1931 roku (nr. 50, 18 grudnia). Moniek z ulicy Żelaznej i Gutka z Krochmalnej.

Mały Przegląd do dziś pozostaje prasowym fenomenem na światową skalę. Gazetka tworzona przez dzieci dla dzieci wychodziła od 1926 roku do wybuchu wojny - raz w tygodniu w Warszawie jako bezpłatny dodatek do Naszego Przeglądu, jednej z największych żydowskich gazet codziennych w języku polskim. 

W latach trzydziestych w Małym Przeglądzie coraz częściej pojawiają się relacje z Palestyny, reportaże z obozów szomrów, przygotowujących żydowskie dzieci do wyjazdów do Palestyny - Erec Israel. Kilkanaście "listów" napisanych przez Stefania Wilczyńską ukazywało się na ramach Małego Przeglądu.
Stefania Wilczyńska w Ein Harod 1931

Janusz Korczak przebywał w Palestynie dwukrotnie (1934 i 1936) – łącznie 7 tygodni. Przyjechał na zaproszenie byłych wychowanków Domu Sierot (rodzina Simchonich) i byłych bursistów, czyli młodych wychowawców, z którymi korespondował od lat (m.in. Józef Anion) i którzy bardzo pragnęli gościć go u siebie. Miał nawet zamiar przyjechać jeszcze raz w roku 1937, ale z różnych powodów nie zdołał swego zamiaru zrealizować.

Mały Przegląd ukazywał się przez 13 lat. Ostatni numer pisma ukazał się 1 września 1939 roku. Większość młodych czytelników i reporterów Małego Przeglądu nie przeżyło Zagłady.