Dla Chaji Lewi od zarządu KPR. Kartka napisana przez Pana Misze. |
W Domu Sierot na ulicy Krochmalnej 92 w Warszawie działał szeroko opisany Sąd koleżeński i Sejm.
W Domu Sierot Janusza Korczaka istniały liczne zajęcia dodatkowe. ustalane w zależności od kierunków rozwoju zainteresowań dzieci. Dzieci grały na różnych instrumentach. Mniej opisane i studiowane są i kluby sportowe i kółka zainteresowań w Domu Sierot. M.in. Kółko Pożytecznych Rozrywek (KPR) i Kółko Naukowe założone przez Korczaka.
Dzieci grały na różnych instrumentach |
Uczniowski klub sportowy (UKS) Płomień powstał w Domu Sierot z KPR i miał kilka sekcji. Dzieci grały w siatkówkę, ping-ponga. Była sekcja rowerowa i inne. Klub miał własne pieniądze.
Sekcje powstawały często w z wspólnych inicjatyw dzieci, wychowawców i bursistów.
Sekcja kajakarska i budowy kajaków była inicjatywa Igora Newerlego który podobnie jak mój ojciec Pan Misza, wiosłował całe swoje życie. Igor Newerly w czasie okupacji szmuglował w kajaku mięso w czasie okupacji. Organizował wycieczki kajakarskie dla redakcji Małego Przeglądu.
Korczak zwracał się często oficjalnie do KPR jako do oddzielnej instytucji. Poniżej list Korczaka do KPR na temat zakupu piłki jak również odpowiedz.
Korczak zwracał się często oficjalnie do K.P.R. jako do oddzielnej instytucji. Tutaj list Korczaka do K.P.R. na temat zakupu piłki jak również odpowiedz. |