Saturday, April 9, 2016

Wildstraße - ulica Dzika i Janusz Korczak

Korczak wychodząc z budynku Nowolipki 7 ( w prawym dolnym roku na mapie z 1935 r) lub siedząc w redakcji pisma Mały Przegląd i Naszego Przeglądu miał widok na ulice Dziką i jej narożny budynek Dzika 1. 
Wchodząc do wagonu na Umszlagu mógł widziec, jego ostatnie spojrzenie na Warszawe, domy przy Dzikiej przylegające do Umszlagu ( U )  czyli 47-69.


Ulica Nowlipki 7. Korczak wychodząc z budynku Nowolipki 7 lub siedząc w redakcji pisma Mały Przegląd i Naszego Przeglądu miał widok na ulice Dziką i jej narożne budynki Dzika 1 i Dzika 2. Mały Przegląd ukazał się po raz ostatni 1 września 1939 roku.


Ulica Dzika 2-4 w okresie Getta. Korczak wychodząc z budynku Nowolipki 7 lub siedząc w redakcji pisma Mały Przegląd i Naszego Przeglądu miał widok na ulice Dziką i jej narożne budynki Dzika 1 i Dzika 2-4

Ulica Nowlipki 7. Korczak wychodząc z budynku Nowolipki 7 lub siedząc w redakcji pisma Mały Przegląd i Naszego Przeglądu miał widok na ulice Dziką i jej narożne budynki Dzika 1 i Dzika 2. Mały Przegląd ukazał się po raz ostatni 1 września 1939 roku.
Wracajac do ulicy Dzikiej to konczyla si
ę jej pólnocna czesc przy Umschlagplatz. TamNaprzeciwko Umszlagu budynki na dzikiej mialy numery 47-69. Janusz Korczak, wychowawcy i dzieci zostali 5 sierpnia 1942 roku deportowani z budynku Domu Sierot na Siennej 16 na Umschlagplatz na rogu Dzikiej z Stawki. Szli pieszo, ulicą Dzika/Zamenhofa która kilkakrotnie zmieniała nazwę w latach 30-tych. Przed wojna gdy Zamenhofa dochodziła do skrzyżowania Stawek byla ulica znów Dziką. Niemcy nazwali, upraszczając calą ulice Wildstraße czyli Dziką.

Niemcy nazwali, upraszczając calą ulice Wildstraße czyli Dziką.



Propagandowe zdjecie przeładowywania wegla dla Getta (zima 1941-1942 ?) Za murem otaczajacym Umszlag widac domy mieszkalne. Od lewej, od narożnika z ul. Szczęśliwą to budynek Dzika nr 9 mieszczącego kino „Unja”. Ostatni budynek po prawej to Dzika nr 19.
Nowolipki 7, jedyne zdjecie które znalazlem

Auruf - Wezwanie z 28 lipca 1942 do stawienia się na rogu ulicy Dzikiej i Stawki gdzie za murem wybudowanym w maju 1942 byl Umschlagplatz, Umschlagplatz to w 99% znaczyło deportacja do obozu śmierci w Treblince. Wejście na Umszlag jest zaznaczone strzałka.


Dzieci polskie, ze strony aryjskiej patrzą na getto (w kierunku południowym i ul. Stawki). Tę fotografię z okresu Powstania w Getcie Warszawskim wykonano z załamania ul. Dzikiej w kierunku południowym. Po prawej kamienica Dzika 19, (maj 1943 ?). Podpis w niemieckiej gazecie.… die unter dramatischen Verhältnissen zu überleben suchten. Foto: Mieczyslaw Bilazewski



Kwiecien-Maj 1943. Powstanie w Getcie Warszawskim. Dzieci ze strony aryjskiej patrzą na getto. Tę fotografię wykonano z załamania ul. Dzikiej w kierunku południowym. Widoczna po prawej prawej stronie modernistyczna, zachowana do dziś kamienica braci Goldbandów została wybudowana w 1939 roku i istnieje do dziś. Nieco dalej za nią widoczny dom na rogu ul. Szczęśliwej 1 i Dzikiej 9 z charakterystycznym narożnym budynkiem kina "Unja", znajdującym się już za murem getta (widoczny w poprzek zdjęcia trochę poniżej głów dzieci). Tu na ulicy Dzikiej czyli Wildstraße były bramy do getta na Umschlagplatz.


Umschlagplatz - deportacja do obozu śmierci w Treblince. Nad dachami wagonów towarowych widac zabudowania na ul. Stawki i Dzikiej (lewe zdjęcie). Przedwojenne zdjęcie domu Dzika 9 i Szcześliwa 1 które widac zarówno z Umschlagplatz jaki i na górnym zdjęciu z dziecmi patrzacymi na walki w getcie. Widok budynków przy Dzikiej w okolicy wylotu Stawek - fotografowany z rejonu rampy kolejowej . Od lewej górne piętra domu Stawki 27/Dzika 45, następnie przerwa - wylot Stawek i niski dom przy Dzikiej 47 potem dach wysokiego budynku (być może Dzika 49).

Większość Żydów docierała na położony na północnym krańcu getta Umschlagplatz pieszo ulicą Zamenhofa która zmieniała nazwę gdy dochodziła do ulicy Stawki (albo ul. Niskiej). Od skrzyżowania Stawek byla ulica Dzika która skręcała w lewo i zmieniała nazwę na Powązkowska. Niemcy nazwali ulicę skladajaca się z dawnej Dzikiej i Zamenhofa - Wildstraße (Dzika).

Grupa Żydów na ulicy Zamenhofa/Dzikiej (Wildstrase) eskortowana w kierunku Umschlagplatz. 1943 rok, (Z raportu Stroopa).
Ulica Dzika "za Cara" - rok 1900.