Saturday, July 2, 2016

Muzeum Polin i Warsze schowało informacje o audycjach w Polskim Radiu które Janusz Korczak prowadził jako Stary Doktor, audycjach dla dzieci, zwanych Gadaninkmi

Pod rubryką:

1903  Ulica Sienna 60/Śliska 55
DOKTOR JANUSZ KORCZAK MA PEŁNE RĘCE ROBOTY

na stronach Muzeum Polin o Korczaku jest schowana bardzo ciekawa informacja o Korczaku i Polskim Radiu.

Wiadomo jest że audycje Polskiego Radia były nadawane ze studia na ulic Zielnej 25 (PR 1). Mimo to postanowiono zaoszczędzić na jednej kropce  na mapie i schować informacje o Polski Radiu i Korczaku.

Janusz Korczak jako Stary Doktor prowadził on tam w latach 30. audycje dla dzieci, zwane Gadaninkami. Tuż przed wojną Polskie Radio miało ponad milion abonentów, a audycje Korczaka cieszyły się wielką popularnością. 

Po raz ostatni Stary Doktor wystąpił w radiu we wrześniu 1939 roku – zwracał się do dzieci, chcąc je uspokoić i przygotować na to, co ma nadejść. To było nadawane z tymczasowego studia na ulicy Mazowieckiej 5 (PR 2)!
Niestety nie zachowały się żadne nagrania, nie wiemy więc, jak brzmiał głos Korczaka. 




Janusz Korczak trafił do radia w 1930 roku i jego pierwsza audycja to "Święto dziecka". W 1931 roku nadał dialog radiowy "W sierocińcu". Przy ul. Zielnej 25 w Warszawie miało siedzibę Polskie Radio i studio w którym Korczak pracował (PR 1).

Bardziej regularna współpraca Korczaka z radiem zaczęła się w grudniu 1934 roku. Wtedy właśnie pojawił się Stary Doktor. Nie Korczak, nie Goldszmit tylko zakamuflowany Stary Doktor (lat 55). 

Wspomnienie o Korczaku ze studia tymczasowego w lokalach biurowych Polskiego Radia przy ul. Mazowieckiej 5.

PR 2 to 1939 rok.