Monday, September 12, 2022

Skarga 40046/22 - Kto miał nadzór nad realizacją znaczka i Kartki z nadrukowanym znakiem opłaty "Janusz Korczak - wybitny pedagog, lekarz, społecznik". Czy to tylko przekręt Poczty Polskiej?


Poczta Polska odpowiedziała wczoraj na moją reklamację (Skarga nr. 40046/22) z sierpnia 2022. Przedmiotem reklamacji jest: Kartka z nadrukowanym znakiem opłaty "Janusz Korczak - wybitny pedagog, lekarz, społecznik" która poszła w obieg w sierpniu 2022.

Reklamowalem Niechlujstwo potrójne (co najmniej)! M.in. w dwóch zdaniach tekstu są dwa błędy!

1. Bo błędnie przypisano lokalizację zdjęcia - tzw. Sali rekreacyjnej Domu Sierot do Getta Warszawskiego a budynek Krochmalna 92 nigdy nie był na terenie Getta Warszawskiego (szczególnie przed jego utworzeniem).
Dom Sierot musiał się na teren getta przenieść pół roku pózniej, na ul. Chłodną 33, opuszczając swój budynek na Krochmalnej 92 albowiem był budynek na Krochmalnej był poza granicami Getta.

2. W informacji w dolnym lewym rogu kartki brakuje "pisarz". Jest tylko:
JANUSZ KORCZAK
WYBITNY PEDAGOG
LEKARZ, SPOŁECZNIK

Korczak był jak wiadomo również pisarzem... czyli brakuje: 
PISARZ.

Alternatywa moja - w dolnym lewym rogu - bez WYBITNY
JANUSZ KORCZAK
PISARZ, PEDAGOG
LEKARZ, SPOŁECZNIK

Poczta Polska informuje mnie: Janusz Korczak był wybitną postacią, a na kartce o ograniczonej powierzchni nie sposób zaznaczyć i pokazać/przypomnieć wszystkich jego działań.
Był wybitną postacią i dlatego musi być wg. Poczty Polskiej na kartce napisane WYBITNY a nie PISARZ.
Jeżeli brakuje miejsca, bo tak komentuje pani Renata Kurek, Kierownik Działu Produktów i Usług Filatelistycznych, Biuro Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki, to ważniejszy jest wg. mnie opis Korczaka jako pisarza PISARZ - 6 liter, niż podkreślenie faktu że był wybitny WYBITNY - 7 liter, to wszyscy wiemy i dlatego ta kartka pamiątkowa!

3. W prawym górnym rogu kartki znaczek. Wierna podobizna byłego Władysława Gomułki, byłego sekretarza KC PZPR. Ta fizjonomia niczym nie przypominająca Korczaka zrobiona w zabawowych, reklamowych kolorach zamiast upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Korczaka, wychowawców i 239 dzieci! Straszny i niesmaczny wybór szczególnie że Gomułka był odpowiedzialny za tzw. falę anysemityzmu panstwowego w latach 60-tych!

4. Zaproponowałem poprzednio Poczcie Polskiej listownie* by ten bubel, te kartki z "wybitnym Korczakiem" wycofać jak najszybciej z obiegu i że zapłacę za nowy druk. Oczywiście z poprawionym tekstem i bez wizerunku "Władysława Gomułki"!

5. Tekst na kartce wzięty bezposrednio ze Słownika Biograficznego! ** Tylko przepisali i zabrali samowolnie "pisarz" bo się tekst nie mieścił. Niedowiary!! Oprócz tego (dodając tym razem do Słownika Biograficznego) to Korczak był autorem 30 książek i 1400 tekstów drukowanych w blisko 100 pismach.

6. Wg. Poczty Polskiej to wnioskodawcą i konsultantem tematu był Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie i to w ścisłej współpracy z Dyrekcją ŻiH i w oparciu o ich materiały graficzne powstało to wydawnictwo.
Poczta Polska pisze dalej: Janusz Korczak był wybitną postacią, a na kartce o ograniczonej powierzchni nie sposób zaznaczyć i pokazać/przypomnieć wszystkich jego działań.
Kartka ze znaczkiem i datownikiem została zaakceptowana przez Dyrekcję Żydowskiego Instytutu Historycznego https://www.jhi.pl.

7.  A tak to, Anton Pawłowicz Czechow (Анто́н Па́влович Че́хов) - rosyjski pisarz, autor powieści, opowiadań, nowel i sztuk teatralnych, także lekarz. Jeden z najsłynniejszych twórców w dziejach literatury powszechnej. Urodził się 29 stycznia 1860 r. Czyli 18 lat przed Korczakiem.

8. Nie dystutowałem z Pocztą Polską że Henryk (Hersz) Goldszmit to właśnie wybitny Korczak.

______________________

*  Mój list - Skarga 40046/ 22Do Poczty Polskiej

Witam,

Chodzi o kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowaną jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 5 000 sztuk.  Kartkę wydala Poczta Polska wg. tekstu na 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, która przypada 5 sierpnia.

Zamiast upamiętnienia 80. rocznicę śmierci Korczaka, wychowawców i 239 dzieci, kartka pokazuje przykładowe niechlujstwo ze strony Poczty Polskiej.
Dlaczego? Poczcie Polskiej udało sie w tym krótkim tekście na tej pocztówce pamiątkowej podać wiele nieścisłości i jednocześnie nie podać waznych faktów.

W dolnym lewym rogu karty pocztówkowej, błędnie przypisano lokalizację zdjęcia - tzw. Sali Rekreacyjnej Domu Sierot. Przypisano do Getta Warszawskiego. Błędnie, bowiem fotografię która Poczta zamieściła zrobiono w kwietniu 1940 roku na ulicy Krochmalnej 92. M.in. dlatego ulica Krochmalna 92 i Sala Rekreacyjna ma sie rozumieć nigdy nie była na terenie Getta.
Getto Warszawskie powstało dopiero 6 miesiecy po zrobieniu fotografii czyli 12 października 1940 r., podczas święta Jom Kipur gdy gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer podpisał rozporządzenie o utworzeniu w Warszawie getta. Zdjęcie było zrobione wg. mnie w kwietniu, w.g. Wikipedii w maju 1940 roku tak ze budynek Krochmalna 92 nigdy nie był na terenie Getta Warszawskiego, szczególnie na pół roku przed jego utworzeniem. Dom Sierot musiał się na teren getta przenieść pół roku pózniej (pazdziernik-listopad 1940), na ul. Chłodną 33, opuszczając swój budynek na Krochmalnej 92 tylko dlatego ze był to budynek poza granicami Getta.

Przeniesienie Domu Sierot z Krochmalnej do getta nastąpiło przypuszczalnie w ostatnich dwóch dniach października lub na początku listopada 1940 roku (wg. mnie trwało to kilka dni). Nowy lokal, szkoła przy ulicy Chłodnej 33, był mniejszy i nieprzystosowany do potrzeb zakładu opiekuńczego dla dzieci.

W dniu 21 października 1941 roku (rok po utworzeniu Getta) Niemcy wydali nowe zarządzenie, tym razem o zacieśnieniu granic getta. Dom Sierot z ul. Chłodnej 33 przeniesiono wtedy do gmachu Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych przy ulicy Siennej 16/Śliskiej 9. Z tego miejsca Korczak, dziesięcioro wychowawców i 239 dzieci, zostali dnia 5 sierpnia 1942 wypędzeni na Umschlagplatz, skąd zostali przewiezieni do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginęli uduszeni gazem.

Najbardziej szokujące jest jednak ze Poczta Polska nie pamiętała ze Korczak był pisarzem. Król Maciuś Pierwszy został przetłumaczony na trzydzieści języków i był kilkakrotnie ekranizowany. To samo dotyczy dzieł pedagogicznych Korczaka.

A w dolnym lewym rogu kartki pocztowej jest napis:
JANUSZ KORCZAK
WYBITNY PEDAGOG
LEKARZ, SPOŁECZNIK
Janusz Korczak był również a właściwie najbardziej znany bo był pisarzem... czyli brakuje:
PISARZ.

W prawym górnym rogu znaczek.
Podobizna przypominająca Władysława Gomułke, byłego sekretarza KC PZPR? Fizjonomia niczym nie przypominająca Korczaka zrobiona w zabawowych, reklamowych kolorach zamiast upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Korczaka, wychowawców i 239 dzieci! Straszny i niesmaczny wybór!

Wg. mnie ta kartka pocztowa powinna byc natychmiast wycofana z obiegu i po korekturze na nowo wydrukowana. Szwedzki Komitet Korczakowski którego mam zaszczyt byc przewodniczącym chętnie pokryje koszta. Oczywiscie bez fizjonomii Władysława Gomułki jako znaczek.

Poczta Polska powinna w sprawach zwiazanych z Korczakiem i Domem Sierot kontaktować sie z działem Korczakianum w Muzeum Historycznym Warszawy.

Roman Romuald Wasserman Wroblewski
Professor Emeritus

Sztokholm, Sweden

W prawym górnym rogu kartki znaczek. Podobizna Władysława Gomułki, byłego sekretarza KC PZPR? Ta fizjonomia na znaczku, niczym nie przypominająca Korczaka zrobiona w zabawowych, reklamowych kolorach zamiast upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Korczaka, wychowawców i 239 dzieci! Straszny i niesmaczny wybór szczególnie że Gomułka był odpowiedzialny za tzw. fale anysemityzmu panstwowego w latach 60-tych!

Sala istnieje 



Błędnie przypisano lokalizację zdjęcia - tzw. Sali rekreacyjnej Domu Sierot do Getta Warszawskiego bowiem fotografię zrobiono w kwietniu 1940 roku. Dopiero 12 października 1940 r., podczas święta Jom Kipur, gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer podpisał rozporządzenie o utworzeniu w Warszawie getta. Budynek Krochmalna 92 nigdy nie był na terenie Getta Warszawskiego (szczególnie przed jego utworzeniem). Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 5 000 sztuk. Fotografia ukazuje skan przykładowego waloru.

Ciekawe jest to że Zydowski Instytut Historyczny opisuje to zdjęcie jako zrobione w kwietniu 1940 roku.


W dolnym lewym rogu
JANUSZ KORCZAK
-WYBITNY PEDAGOG
LEKARZ, SPOŁECZNIK

Podobno Korczak był również pisarzem... czyli brakuje: 
PISARZ.

Alternatywa - w dolnym lewym rogu
JANUSZ KORCZAK
PISARZ, PEDAGOG
LEKARZ, SPOŁECZNIK


Tekst na kartce wzięty ze Słownika Biograficznego!!! Tylko przepisali i zabrali samowolnie "pisarz" bo się tekst niemiescil. Niedowiary!! Oprócz tego że Korczak był autorem 30 książek, był autorem 1400 tekstów drukowanych w blisko 100 pismach.