Monday, October 14, 2024

Nowolipki - Dzielna - Pawia - Gęsia - Cztery równolegle ulice - Cztery asocjacje.

Na prawym zdjęciu za nami ulica Gęsia, szyny tramwajowe w prawo to ulica Dzielna a jasny dom na drugim planie to Nowolipki 7 gdzie były redakcje i drukarnia wielu gazet, m.in. Nasz Przegląd and Mały Przegląd Janusza Korczaka. Na lewym zdjęciu te sama ulice przed- i po wojnie.


Ulica Gęsia po wojnie. Dziś nieistniejąca dziś ulica na Muranowie. Przed II wojną światową zaczynała się przy ulicy Nalewki. Jej przedłużeniem na wschód była ulica Franciszkańska biegnąca do Nowego Miasta. Obecna ul. Mordechaja Anielewicza jest równoległa do dawnej Gęsiej.

Cztery asocjacje

Nowolipki. Na prawym górnym zdjęciu za nami ulica Gęsia, szyny tramwajowe w prawo to ulica Dzielna a jasny dom na drugim planie to Nowolipki 7 gdzie były redakcje i drukarnia wielu gazet, m.in. Nasz Przegląd i Mały Przegląd Janusza Korczaka. Na lewym zdjęciu te sama ulice przed- i po wojnie. Nowolipki to dla mnie głównie Nowolipki 7 gdzie były redakcje i drukarnia (Unia) wielu gazet, m.in. Nasz Przegląd and Mały Przegląd Janusza Korczaka..

Dzielna. Ulica Dzielna w Warszawie to nie tylko więzienie Pawiak i Serbia pod numerem 24/26. Ulica Dzielna to Główny Dom Schronienia przy ul. Dzielnej 39 gdzie pracował Janusz Korczak. Ulica Dzielna to budynek obok - kościół św. Augustyna (główne wejście od ul. Nowolipki). Pomimo zamknięcia kościoła, przez dłuższy czas w domu parafialnym księża pracujący w kościele św. Augustyna wypisywali fałszywe metryki chrztu Żydom i pomagali im, jak tylko mogli. No i Dzielna 34 - dom kibuc organizacji Hechaluc później Hechaluc-Dror (Wolność) gdzie powstała Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) której dowódcą został Mordechaj Anielewicz z organizacji Haszomer Hacair. No i teatr Eldorado na ulicy Dzielna 1.

Pawia. Między ulica Pawia a Dzielna było więzienie Pawiak gdzie był więziony Korczak w 1940 roku.

Gęsia. Bronek Baczko z Gęsiej był przed wojną korespondentem Małego Przeglądu. Po wojnie był moim "zagładowym wujkiem) i profesorem na UW. Podczas powstania warszawskiego w 1944 roku AK uwolniło tam grupę Zydów.