Haszomer Hacair wydawał w Warszawie i we Lwowie miesięcznik Młody Czyn |
Janusz Korczak pisał do szomrowskiego miesięcznika Młody Czyn |
Przywitanie Korczaka od redakcji szomrowskiego miesięcznika Młody Czyn.
Te trzy litery hebrajskie to skrót od Hazak v'Emac! - חזק ואמץ - Siła i Odwaga!
|
Tak, Korczak był syjonistą! Oddychający tym samym powietrzem i tą samą myślą! Wg. mnie aż do "spolonizowania" po drugiej wojnie światowej był Korczak syjonistą!
|
Ha-Szomer Ha-Cair (Haszomer Hacair, hebr.השומר הצעיר, „Młody Strażnik”) – międzynarodowa skautowa żydowska organizacja młodzieżowa. Powstała w 1916 w Wiedniu z połączenia ruchu Ceirej Cijon (mającego charakter kółek samokształcenia z lekcjami hebrajskiego) oraz organizacji Ha-Szomer "Strażnik" o charakterze skautowym, opartej głównie o brytyjski model skautingu. W szesnastoosobowej grupie założycielskiej w Polsce znalazł się m.in. Janusz Korczak (Henryk Goldszmit).
Gdy 1924 roku powstała w Gdańsku Światowa Federacja Haszomer Hacair.
Skautowska organizacja Haszomer Hacair dążyła do budowy żydowskiej państwowości w Palestynie, zajmowała się wychowaniem młodzieży oraz przygotowaniem jej do osadnictwa kibucowego.
Rysunki do szomrowskiego miesięcznika Młody Czyn wykonywał Meir Faszynk, ten sam który ilustrował Trzy wyprawy Herszka - Janusz Korczaka a 1938. Premium dla czytelników „Małego Przeglądu“, nakładem „Keren Kajemet Leisrael“ i wyd. „Judaica“ w Warszawie.
Josef Arnon (Józek Halpern - Halperin) bursista w Domu Sierot Korczaka był członkiem Haszomer Hacair we Lwowie, następnie w Warszawie od 1929 do 1932 roku gdy wyemigrował do Erec Israel. Po nim przejął mój ojciec, Pan Misza, Misza Wasserman Wróblewski m.in. zajęcia gimnastyki. W Izraelu należał Józek Halperin do kibucu Ein HaMifratz - עֵין הַמִּ. Po śmierci Józka w 1978 roku, jego żona Ceśka przejęła jego pracę korczakowską. Wspaniała archiwistka!!!
Młody Czyn - O kibucu Ein HaMifratz - עֵין הַמִּ. Josef Arnon (Józek Halperin) bursista w Domu Sierot Korczaka był członkiem tego kibucu.
|
W czasie II wojny światowej wielu członków Haszomer Hacair zaangażowało się w ruch oporu, partyzantkę żydowską i akcje zbrojne. W getcie warszawskim organizacja Haszomer Hacair była m.in. założycielką Żydowskiej Organizacji Bojowej - ŻOB, której komendantem był Mordechaj Anielewicz.
Po wojnie organizacja stała się partią polityczną. Wydawała gazetę Mosty. Razem z innymi syjonistycznymi organizacjami zajmowała się nielegalnymi przerzutami Żydów do Palestyny (m.in. Józek Arnon który był członkiem Jewish Brigade we Włoszech), a także działalnością społeczną (np. opieką nad sierotami żydowskimi).
Mosty - gazeta Haszomer Hacair którą rozwiązano w Polsce w 1949 roku. |
Haszomer Hacair z ulicy Poznańskiej 64 na ruinach bunkra przy ul. Miłej 18. Pierwsza z lewej z tasmą to Halina Birenbaum, pisarka. |
To było 19 kwietnia 1946 roku w III rocznicę powstania w getcie. Grupa z kibucu Haszomer Hacair z ulicy Poznańskiej 64, idzie na Miłą 18. Pierwsza z szarfą idzie Halina Birenbaum. |
Czytałem że Korczak miał do syjonizmu stosunek ambiwalentny.
Ale ambiwalencja to postawa charakteryzująca się jednoczesnym występowaniem pozytywnego jak i negatywnego nastawienia. Słowo to zawiera w sobie pewną sprzeczność, dualizm. Na przykład jeśli chylić przed kimś czoła i jednocześnie czuje do niego niesmak, to znaczy, że ma się do tego kogoś stosunek ambiwalentny. Jeżeli chodzi o syjonizm to Korczak był zawsze pozytywnie ustosunkowany zarówno do ruchu syjonistycznego jak i do Erec Israel.
Ale ambiwalencja to postawa charakteryzująca się jednoczesnym występowaniem pozytywnego jak i negatywnego nastawienia. Słowo to zawiera w sobie pewną sprzeczność, dualizm. Na przykład jeśli chylić przed kimś czoła i jednocześnie czuje do niego niesmak, to znaczy, że ma się do tego kogoś stosunek ambiwalentny. Jeżeli chodzi o syjonizm to Korczak był zawsze pozytywnie ustosunkowany zarówno do ruchu syjonistycznego jak i do Erec Israel.
Do Erec Izrael wyjeżdżali coraz to częściej dawni wychowankowie i wychowawcy z Domu Sierot. Czasami na odwiedziny, najczęściej jednak na stałe. Wieści stamtąd były systematycznie drukowane na łamach „Małego Przeglądu”, dziecięcego dodatku do „Naszego Przeglądu”. Podobnie jak informacje z życia szomrowskiego w Polsce.
Dajemy wam tęsknotę za lepszym życiem, którego nie ma, a które kiedyś będzie. Może ta tęsknota doprowadzi was do Boga, Ojczyzny i miłości - mówił Janusz Korczak do swoich wychowanków którzy rozpoczynali drogę życia i w Polsce i zagranicą.
Haszomer Hacair rozwiązano w Polsce w 1949, ale powrócił po 65 latach. Istnieje obecnie w kilkunastu innych krajach jako świecka skautowa organizacja młodzieżowa.
Hazak v'Emac!
חזק ואמץ
Siła i Odwaga!
"Haszomer Hacair ken Warszawa" - to obecne harcerstwo żydowskie w Warszawie.
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=7704