Budynek Domu Sierot (DS) na Siennej 16 jak również budynek domu na Złotej 8 w którym mieszkał Janusz Korczak z siostrą do wybuchu wojny (Z8) są zaznaczone. |
Śladami Korczaka
Dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie, Emilian Kamiński wraz z Piotrem Wielgomasem (prezesem Bigram S.A.) zapragnęli przywołać przedwojennego ducha stolicy i zainicjowali projekt budowy makiety przedstawiającej fragment Śródmieścia z sierpnia 1939 roku – miasta tuż przed całkowitym zniszczeniem.
Konstrukcja makiety składa się z trzech segmentów. Pierwszy segment przedstawia Pałac Saski wraz z fragmentem ogrodu, Pałac Kronenberga, plac Małachowskiego z budynkiem Zachęty i kościołem św. Trójcy. Na drugim segmencie znalazły się kamienice między ulicami Królewską a Kredytową. Ostatni segment przedstawia okolice ulic Szkolnej i Marszałkowskiej.
Miniatura wykonana została z gipsu. Twórcy: Bogna Romańska i Michał Mroczka rzeźbili ręcznie pojedyncze elementy, następnie malowali je i umieszczali na drewnianych płytach.
Budynek Domu Sierot (DS) na Siennej 16 jak również budynek domu na Złotej 8 w którym mieszkał Janusz Korczak z siostrą do wybuchu wojny (Z8) są zaznaczone.