Saturday, November 27, 2021

Powielanie Bzdur na temat Systemu Korczakowskiego - Quo Vadis po Domu Odzyskanego Dzieciństwa?

Tymczasem wg. sprawozdania z Domu Sierot z roku 1926 "bezradne dzieci" nie zostały po "Siedmiu Dobrych Latach" wyrzucone na bruk.


Jeden z wychowanków Korczaka zarzucił mu (własciwie systemowi Domu Sierot) że nie przygotował ich do życia w "realnym" świecie. Ta pojedyncza wypowiedz została uogólniona i jak mantra powtarzana do dzisiaj przez pedagogów, dziennikarzy, nawet w filmie Wajdy. Tymczasem wg. sprawozdania z Domu Sierot z roku 1926 "bezradne dzieci" nie zostały po "Siedmiu Dobrych Latach"* wyrzucone na bruk.

*Michał Wróblewski, Siedem Dobrych lat, Krönika 1996, Stockholm

**Michał Wróblewski, Z Korczakiem przez życie, Stockholm 2012, ISBN 978 91 87704 74 1


Recenzje "
Z Korczakiem przez życie":
Agnieszka Holland: „Niewielu mogło pisać tak o Korczaku. Blisko, prosto, intymnie, o istocie jego talentu, metody i człowieczeństwa poprzez własne doświadczenie, życie. Dla mnie Michał Wróblewski był głównym źródłem wiedzy, kiedy szykowałam się do scenariusza o Korczaku. Z wielkim wzruszeniem przeczytałam po latach jego wspomnienia”

Barbara Engelking: „Książka Michała Wróblewskiego jest osobistą i autentyczną relacją ze spotkania z Januszem Korczakiem i jego ideałami. Przybyły z Pińska do Warszawy na studia Wróblewski został bursistą Domu Sierot. Poznał unikalne metody wychowawcze Korczaka i pod jego wpływem zmienił plany i rozpoczął studia pedagogiczne. Stał się jednym z bardziej zaangażowanych wychowawców i uczestników życia codziennego w „Domu Odzyskanego Dzieciństwa” przy ul Krochmalnej. Na jego wspomnienie składają się portrety wychowanków i pracowników Domu, a także oczywiście, samego Starego Doktora, opis zasad współżycia i funkcjonowania sierocińca, a także niezwykle cenne własne refleksje, spostrzeżenia, uwagi. Niepozorna objętościowo, ale mądra, przenikliwa i wzruszająca książka”.