Tuesday, January 2, 2024

3 stycznia 1937 roku upamiętniono 10-lecie Małego Przeglądu w Naszym Przeglądzie Ilustrowanym - Metrampaż Izrael Stycki.

3 stycznia 1937 roku upamiętniono 10-lecie Małego Przeglądu* w Naszym Przeglądzie Ilustrowanym. Na pierwszej i drugiej stronie ukazał się fotograficzny reportaż z redakcji i drukarni tej gazety. Na drugiej stronie umieszczone były fotografie z czasów dzieciństwa: Korczaka, Igora Abramowa Newerlego i między nimi zdjęcie podpisane Metrampaż Małego Przeglądu Izrael Stycki.

Gazeta Nasz Przegląd miał nakład 40000–50000 egzemplarzy. Gazeta publikowała również cotygodniowe dodatki:
  • „Mały Przegląd”
  • „Nasz Przegląd Ilustrowany”
  • „Nasz Przegląd Sportowy”
  • „Nasz Przegląd Rozrywkowy”
  • „Nasz Przegląd Radiowy”
  • „Nasz Przegląd Gospodarczy”
  • „Nasz Przegląd Akademicki”

3 stycznia 1937 roku upamiętniono 10-lecie Małego Przeglądu* w Naszym Przeglądzie Ilustrowanym. Na pierwszej i drugiej stronie ukazał się fotograficzny reportaż z redakcji i drukarni tej gazety.

Na drugiej stronie umieszczone były fotografie z czasów dzieciństwa: Korczaka, Igora Abramowa Newerlego i między nimi zdjęcie podpisane Metrampaż Małego Przeglądu Izrael Stycki.  Co to jest za funkcja ten "Metrampaż"?

Metrampaż to pracownik drukarni, trochę zecer ale również odpowiedzialny za układ wszystkich elementów na stronie. Do ich zadań należało łamanie szpalt, dodawanie elementów graficznych czy organizowanie materiału w kolumnach tekstu i w łamach strony. Dla Małego Przeglądu przygotowywał matryce do druku Izrael Stycki.

* Mały Przegląd to sławne pismo dzieci i młodzieży założone przez Janusza Korczaka w październiku 1926. Gdy 9 października 1926 roku ukazał się nowy, piątkowy dodatek do "Naszego Przeglądu", największej w międzywojennej polskojęzycznej gazety żydowskiej tak Janusz Korczak zapowiadał nowy dodatek Naszego Przeglądu: "Jest wiele ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych pomysłów, uwag i spostrzeżeń, a nie piszą, gdyż nie mają odwagi albo im się nie chce. Dziennik nasz zachęci młodzież do pisania. Zachęci i ośmieli." 
Również Korczak pisał na łamach "Małego Przeglądu". Teksty Korczaka z  zamieszczone są w XI tomie Dzieł Korczaka (vol. 2 i 3). Tomy zawierają obszerne przypisy i tekst o "MP" kustoszki Korczakianum Marty Ciesielskiej.