Lista mężczyzn. Podział rodzin - Podział rodzeństwa podczas deportacji do obozów koncentracyjnych w grudniu 1944 roku. |
Lista kobiet. Podział rodzin - Podział rodzeństwa podczas deportacji do obozów koncentracyjnych w Piotrkowie w grudniu 1944 roku. |
Z list deportacyjnych z Getta Piotrkowskiego z grudnia 1944 roku wynika że przeważnie podczas podziału rodzin chłopcy byli dołączani do swoich ojców i wujków a dziewczynki do swoich matek. W kilku wypadkach jednak chłopcy byli dołączani do swoich matek i wysyłani do obozu w Ravensbrück. Rodzina Rosenblatt postanowiła podzielić synów. Nie wiadomo co się kryło za tą decyzją. Może po prostu myśl że poprzez taki podział któryś z synów ocaleje?
Podział
Matka rodziny, Bina-Malka Rosenblatt z domu Rafałowicz została wsadzona wraz z jednym synem Ryszardem, 8 lat do bydlęcego wagonu pociągu jadącego do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W tym samym czasie jej mąż Rosenblatt Moszek wraz z drugim, nieco starszym synem Józefem 10 lat został deportowany pociągiem do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Józef w swoich niemieckich dokumentach podaje że jest urodzony w 1931 roku, czyli niby ma 13 lat a naprawdę jest o trzy lata młodszy.
Reunion
Z Buchenwaldu Józef zostaje wysłany z grupą dzieci i młodzieży do obozu w Bergen-Belsen i tam skierowany do baraku nr. 211, Kinderheim. Ojciec Moszek pozostaje w Buchenwaldzie.
Do Bergen-Belsen wysłano również z Ravensbrück jego mamę i młodszego brata Ryszarda z obozu Ravensbrück. Tam w baraku numer 211, reunion. Z obozu Bergen-Belsen, po wyzwoleniu cała trójka do Szwecji. Ojciec Moszek Rosenblatt, 53 lata, zginął w Buchenwald. Do obozu Bergen-Belsen przywieziono równiez starsza o trzy lata siostrę Biny Rosenblatt, Belę Goldhersh z synem Sevkiem. Mąż Beli Goldhersh, Herszlik Goldhersh zmarł w obozie koncentracyjnym Buchenwald.
DP-2 karta Biny Rosenblatt wypełniona w lipcu 1945 w Lubece na dwa dni przed transportem UNRRA Białe Statki do Szwecji. Cała historia rodziny jest tam opisana. |
Niemieckie listy deportacyjne z grudnia 1944 r. Oddzielnie kobiet i dzieci i oddzielnie mężczyzn i dzieci. Wszyscy deportowani z getta piotrkowskiego do obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Buchenwald.
Dokumenty niemieckie, brytyjskie i szwedzkie z tego okresu uwidaczniają ten straszny okres.
Na przykład, rodzina Rosenblattów została rozdzielona podczas tej ostatniej deportacji z getta w Piotrkowie w grudniu 1944 r.