"Panna Stefa" - Nie wolno nam pozwalać by dopasowywać historię do nowonapisanych artykułów i książek. |
Polska Wikipedia. |
Muzeum Historii Warszawy |
Muzeum Polin |
W Polsce promując równość kobiet, zaczęto dyskryminować mężczyzn.
Uważam że sprawa zaszła za daleko, czytając o "Domu Sierot Wilczyńskiej i Korczaka"*.
Półprawda
W Wikipedii czytamy:
Uważam że sprawa zaszła za daleko, czytając o "Domu Sierot Wilczyńskiej i Korczaka"*.
Półprawda
W Wikipedii czytamy:
Dom Sierot – warszawski sierociniec dla dzieci żydowskich założony przez Stefanię Wilczyńską i Janusza Korczaka, działający w latach 1912–1942.
Gmach dla placówki, wybudowany w latach 1911–1912, zaprojektował wybitny warszawski architekt Henryk Stifelman. Członkini Towarzystwa Stefania Wilczyńska została główną wychowawczynią zakładu, kierował nim dr Henryk Goldszmit. Dyrektor opierał się na nowatorskim systemie pedagogicznym swojego autorstwa.
Nie dyskutuję znanego nam wszystkim ogromnego wkładu panny Stefy w prowadzeniu Domu Sierot, propagowaniu systemu korczakowskiego, że zastępowała Korczaka i że wraz z dziećmi (239) i wychowawcami (około 10) została 5 sierpnia zamordowana w Treblince!
Nie wolno nam jednak pozwalać by dopasowywać historię do nowonapisanych artykułów i książek.
Prawda
Panna Stefa w latach 1906-1907 i 1907-1908 studiowała nauki przyrodnicze i medyczne poza Polską, m.in w Liège w Belgii. Nie wiadomo jednak dlaczego studia te przerwała. O tym się teraz pisze że zdobyła "pół dyplomu"!
Po powrocie do Warszawy w 1909 roku, miała wtedy 23 lata, dzięki swojej cioci, Stelli Eliasbergowej, dostała pracę wolontariacką w zakładzie Towarzystwa „Pomoc dla sierot” przy ulicy Franciszkańskiej 2. Właśnie tutaj poznała Janusza Korczaka który był od wielu lat zaangażowany zarówno w Towarzystwie „Pomoc dla sierot” jaki i w Towarzystwie kolonji letnich i miał doswiadczenie pedagogiczne którym nie mogła się poszczycić panna Stefa...
W tym czasie Korczak razem ze swoim starszym kolegą ze szpitala Bershonów i Baumanów, doktorem Izaakiem Eliasbergiem byli głęboko zaangażowani w budowę Domu Sierot. Szukali odpowiedniego terenu, funduszy i architekta. Korczak miał ideé jak rozplanować taki budynek.
Teren zakupiono w 1910 roku a Dom Sierot rozpoczął swoją działalność już jesienią 1912 roku. Korczak został dyrektorem placówki a panna Stefa została kierowniczką. Ta wysoko odpowiedzialna funkcja nie była chyba efektem nepotyzmu** i wpływów, poparcia Izaka i Stelli Eliasbergów lecz talentem organizacyjnym i zaangażowaniem które panna Stefa prawdopodobnie wykazała podczas pracy w zakładzie przy ulicy Franciszkańskiej 2 no i faktem że Korczak zawsze chciał mieć młodych wychowawców. Historia początków znajomosci Korczaka i panny Stefy to historia z lat 1909-1912. Okres opisywany głównie w oficjalnych sprawozdanich Towarzystwa „Pomoc dla sierot” w których panna Stefa jest opisana w bardzo pozytywnych słowach. Pózniejszych relacji, z 20-tych i 30-tych jest dużo więcej.
Ida Merżan pisała pół wieku temu o zasługach Stefy Wilczyńskiej i że Stefa jest "w cieniu Korczaka". Nie zmieniała jednak historii i nie mianowała p. Stefy szefową Domu Sierot a Korczaka jej dobiegającym pomocnikiem.
XXV lat działalności Towarzystwa "Pomoc dla Sierot": 1908-1933.
W roku 1933, Towarzystwo „Pomoc dla sierot" święci 25-cio lecie swego istnienia. Ćwierć wieku pracy według programu wychowawczego Janusza Korczaka. Ćwierć wieku nieustających doświadczeń z ciągle nową falą dzieci, przepływających przez Dom Sierot. Zmieniają się dzieci. Są wśród wychowanków tego Domu ludzie dziś już dorośli, są ojcowie rodzin, są tacy, którzy powrócili do Domu Sierot jako pracownicy i tacy, co zatracili z nim kontakt. Są tacy co wyemigrowali z kraju i tacy, co zostali w nim jako pożyteczni obywatele.
Życie za murami Domu idzie swoim trybem, a w jego murach wykonuje się krok za krokiem obowiązek społeczny, wychowuje się osierocone biedne dzieci, bez względu na to czy przynosi to nam radość, czy rozczarowanie. Zmieniają się mali mieszkańcy Domu, ale Dom trwa jak opoka, stworzony siłą ludzkiego współczucia i obywatelskiego rozumu. Dom, gdzie dziecko opuszczone, upośledzone przez los, osierocone i wygłodniałe — znajduje przystań, wypoczynek i należny kierunek wychowawczy.
Podając w krótkim zarysie historję Towarzystwa Pomoc dla Sierot za pierwsze 25 lat jego istnienia, uważam sobie za miły obowiązek wyrazić przy tej okazji serdeczną wdzięczność i podziękowanie tym wszystkim, którzy pracą swą, składkami i ofiarami przyczynili się w dużej mierze do rozwoju naszej instytucji, jakoteż i tym wszystkim, którzy w czemkolwiek przysłużyli się naszemu Towarzystwu.
Maurycy MayzelPrezes Towarzystwa.
Opis zachowania Panny Stefy z 1917 roku podczas gdy Dzieci z Domu Sierot po prostu głodowały. Opublikowany w Małym Przeglądzie jest częścią pamiętnika wychowanki DS z z roku 1917 gdy Korczak brał udział w I wojnie światowej.***
15 października (1917): Okropność! Co za fatalny piątek!Zaczęło się odrazu źle. Usiedliśmy, jak zwykledo stołu o 4-ej, a pięć po czwartej jeszcze nie poja-wiły się kotły na sali. Dyżurni zaglądali do windy, pukali, dzwonili, ale kucharka była jakby głucha.Aby sobie skrócić czas oczekiwania, naturalnie jrozmawialiśmy- P. Esterka uderzyła w gong i prosiłao ciszę. Przez kilka znowu hałas. Wreszcie kotły zjawiłysię ale pani Esterka nie pozwoliła dzielić zupy, bo znów było za głośno.Nagle z kancelarji wypadła p. Stefa i powiedziała:— Możecie wstać! Nie będzie dziś obiadu!Zrobiło się cicho, jak makiem zasiał. Nikt nie u-wierzył w te straszne słowa.— Tak, tak — nie macie czego siedzieć — i p.Stefa znikła w kancelarji.Znamy dobrze p. Stefę. Jak już powiedziała, tonic nam nie pomoże: nie dostaniemy obiadu.Rozległy się słowa protestu, niektóre dzieci, gdyzobaczyły kotły, zjeżdżające z powrotem do kuchni.szczerze zapłakały.Mała Esterka, która dopiero od pół roku u nasmieszka i to na półinternacie, szlochała i załamywałaręce:— Oj, u mnie najźlejsze, kiedy niema obiadu!Te szczere słowa rozweseliły nas trochę i zmniej-szyły złość do p. Stefy, która najpewniej siedzi terazw kancelarji i żałuje słów, które może niechcący wyrwały się z ust, i pozbawiły nas najważniejszego posiłku...
** Nepotyzm (łac. nepos – wnuk, potomek) – faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności.
*** Mały Przegląd: pismo dzieci i młodzieży: tygodniowy dodatek bezpłatny do nr 279 "Naszego Przeglądu" R.10, nr 39 (4 października 1935).