Dwa kłamstwa w trzech zdaniach!
Polskie Radio - bzdury o Edelmanie - nie ma jak powtarzanie (wg. m.in. Goebelsa).
Kłamstwo I
Edelman był wg. Polskiego Radia współzałożycielem ŻOB-u - Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Prawda I
Bund dołączył się do istniejącego ŻOB-u "w ostatniej chwili"! Edelman był tam w zastępstwie innego przedstawiciela Bundu który odskoczył. Tak że ani Edelman ani Bund nie byli współzałożycielami ŻOB-u.
Kłamstwo II
Po śmierci Mordechaja Anielewicza wg. Polskiego Radia, to Edelman został ostatnim przywódcą powstania w getcie.
Prawda II
Po śmierci komendanta powstania Mordechaja Anielewicza przywódcą ŻOB-u i Powstania został zastępca Anielewicza, czyli Icchak "Antek" Cukierman. Edelman przez kilkanaście godzin po śmierci Anielewicza i wyjściu z bunkra na Miłej 18 (8 maja po południu) czekał w kanałach po tzw aryjskiej stronie na pomoc. Wyszedł z rana 10 maja z kanałów. Opisane prawie co do minuty przez Cywię Lubetkin.
Z innej beczki o Polskim Radiu czyli słownictwo tej instytucji.
Polskie Radio pisze:
8 maja 1943 zmarł Mordechaj Anielewicz, dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, przywódca powstania w getcie warszawskim.
Z innej beczki o Polskim Radiu czyli słownictwo tej instytucji.
Polskie Radio pisze:
8 maja 1943 zmarł Mordechaj Anielewicz, dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, przywódca powstania w getcie warszawskim.
Jak opisywał śmierć Anielewicza Emanuel Ringelblum:
"Mordechaj zginął wraz ze swoimi najlepszymi towarzyszami z Organizacji Bojowej. Tak poległ jeden z najlepszych, najszlachetniejszych, który oddał swe życie narodowi żydowskiemu".
Zmartwychwstanie - resurrectio mortuorum
Anka Grupińska przeprowadziła wg. informacji powyżej, wywiad z partnerką Anielewicza, Mirą Fuchrer. Czy to mały kretynizm?
Dla mnie to DUŻY KRETYNIZM!
I przykro że nikt nie poprawia od tylu lat!
Wszystkim wiadomo że Mira Fuchrer, zginęła wraz z Mordechajem Anielewiczem dnia 8 maja 1943 roku. Grupińska urodziła sie 13 lat pózniej, wg. Wikipedi.
Wszystkim wiadomo że Mira Fuchrer, zginęła wraz z Mordechajem Anielewiczem dnia 8 maja 1943 roku. Zdjęcie szkolne. |