Wednesday, June 29, 2022

Korczak, Roosevelt i Dzieci żydowskie w obozach na Cyprze i w Atlit. Na Cyprze ponad 6 000 dzieci było sierotami bez obojga rodziców.

Na Cyprze ponad 6 000 dzieci było sierotami bez obojga rodziców.


Nie, w imię tego nie poszedł tak krystalicznie arcyludzki człowiek na śmierć jak Żyd Janusz Korczak! - Gdyby mógł dziś być świadkiem metod brytyjskich, poszedłby dosłownie chyba poraz drugi na ukrzyżowanie!... Bo takiego uzasadnienia okrzyczanych przez Brytyjczyków, "Czterech Wolności"*, humanitarysta Goldszmidt-Korczak nie oczekiwał !
Pomyślicie o Januszu Korczaku, o tym Wielkim Sercu umęczonym i Wy, Ojcowie bez ojcostwa - o Tym za życia i po śmierci Ojcu bezpotomnym, który jednak tyle miał dzieci - nie czyniąc ich ani na chwile sierotami...
*Chodzi o przemówienie Roosevelta o świecie opartym na Czterech podstawowych wolnościach człowieka. Zobacz informacje  na koncu pod *. 







Zanim Brytyjczycy zaczęli więzić Żydów na Cyprze używali do tego obóz na południe od Hajfy, Atlit. .


Więźniowie na Cyprze byli młodzi, 80% było w wieku od 13 do 35 lat (czyli 6-28 lat jak wybuchła wojna), a ponad 6 000 dzieci było sierotami bez obojga rodziców.

Więźniowie na Cyprze byli młodzi, 80% było w wieku od 13 do 35 lat (czyli 6-28 lat jak wybuchła wojna), a ponad 6 000 dzieci było sierotami bez obojga rodziców.



W gazecie Mosty wydawanej w Polsce,  Szymon Spund  opublikował 20 stycznia 1948 (Mosty, Rok III nr 9 (131) 1948)  artykuł pt. Ojcowie bez ojcostwa.  Artykuł poświecony jest Januszowi Korczakowi. Na koncu artykułu zawarta jest ostra krytyka w stosunku do Brytyjczyków. Dlaczego?
Szymon Spund protestuje przeciwko akcjom Brytyjskim które maja za zadanie zatrzymać Ocalałych z Holocaustu by osiedlali się w Eretz Israel. Podkreśla sprawę Ocalałych  Dzieci. Brytyjska flota atakowała statki żydowskie na Morzy Sródziemnym i zmuszała je do portu w Famagusta. W wypadku gdy emigrantom udało się dostać do np. portu w Hajfie zostawali oni natychmiast ładowani na statki wiezienia British Navy i wysyłani na Cypr. Poprzednio wiezienie obóz w Atlit było pierwszym obozem dla Ocalałych z Holocaustu którym udało się dotrzec do Eretz Israel.

Zanim Brytyjczycy zaczęli więzić Żydów na Cyprze używali do tego obóz na południe od Hajfy, Atlit. Na Cyprze było w sumie 12 obozów internowania położonych w południowo-wschodniej części wyspy i rozmieszczonych w trzech miejscach, które działały od sierpnia 1946 do stycznia 1949 : obozy Xylotymbou i Dhekelia w Larnace i Caraolos (pierwszy zbudowany) w pobliżu Famagusta. Obozy tzw letnie składały się z namiotów w których mieściło się około dziesięciu osób każdy, lub baraków blaszanych w tzw. obozach zimowych”), otoczonych drutem kolczastym, nad którym czuwali uzbrojeni żołnierze brytyjscy, bez bieżącej wody i urządzeń sanitarnych, gdzie panowała rozwiązłość i surowość. Podobno niemieccy jeńcy wojenni przebywający w sąsiednich obozach byli lepiej traktowani niż ocalali z Zagłady Żydzi.

53,510 Żydów, większość Ocalałych z Holocaustu było przetrzymywanych w obozach brytyjskich na Cyprze. Więźniowie byli młodzi, 80% było w wieku od 13 do 35 lat (czyli 6-28 lat jak wybuchła wojna), a ponad 6 000 dzieci było sierotami bez obojga rodziców. Około 2 200 dzieci urodziło się na Cyprze.

Brytyjskie racje żywnościowe i dostarczony materiał były bardzo niewystarczające na potrzeby więźniów. W okresie od sierpnia 1946 do sierpnia 1948 wydatki żydowskiego stowarzyszenia humanitarnego Joint wyniosły na zaopatrzenie 1.555.000 USD . Dostarczono 38 ton odzieży. Koce, ubrania i buty na zimę ofiarują natomiast mieszkańcy Tel Awiwu na wezwanie innego stowarzyszenia. 


* W przyszłych dniach, które staramy się zabezpieczyć, z niecierpliwością oczekujemy świata opartego na czterech podstawowych wolnościach człowieka.
  • Pierwsza to wolność słowa i wypowiedzi - na całym świecie.
  • Druga to wolność każdego człowieka do wielbienia Boga na swój własny sposób - na całym świecie.
  • Trzecia to wolność od niedostatku - która w ujęciu światowym oznacza rozumienie ekonomiczne, które zapewni każdemu narodowi zdrowe życie pokojowe dla jego mieszkańców - na całym świecie.
  • Czwarta to wolność od strachu - co w ujęciu światowym oznacza ogólnoświatową redukcję zbrojeń do takiego punktu i w tak gruntowny sposób, że żaden naród nie będzie w stanie popełnić aktu fizycznej agresji na jakiegokolwiek sąsiada. - gdziekolwiek na świecie.