Saturday, August 23, 2014
Korczak - Dom Sierot - Pierwsza przeprowadzka - Chłodna 33
Gdy 1940 hitlerowcy utworzyli Getto warszawskie. Dom Sierot na Krochmalnej 92 znalazł się po stronie aryjskiej. Niemcy nie pozwolili by Dom Sierot został poza gettem. Przy ulicy Chłodnej 33, znajdował się gmach Szkoły Handlowej im. Roeslerów.
Pomiędzy Domem Sierot a Szkołą Handlową nastąpiła wymiana lokali, a Janusz Korczak i dyrektor Szkoły Handlowej zobowiązali się wzajemnie zwrócić sobie budynki w stanie niezniszczonym "po wojnie". Przeniesienie Domu Sierot z Krochmalnej do getta nastąpiło przypuszczalnie w ostatnich dwóch dniach października lub na początku listopada 1940 roku. Nowy lokal był mniejszy, nieprzystosowany do potrzeb zakładu opiekuńczego dla dzieci. Mieszkało tam kilka rodzin żydowskich.
W dniu 21 października 1941 roku Niemcy wydali zarządzenie o zacieśnieniu granic getta. Dom Sierot z ul. Chłodnej przeniesiono do gmachu Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych przy ulicy Siennej 16 (z drugim wejściem od ulicy Śliskiej 9). Z tego miejsca Korczak, dziesięcioro wychowawców i 239 dzieci, zostali 5 sierpnia 1942 zostali wypędzeni na Umschlagplatz, skąd zostali przewiezieni do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginęli uduszeni gazem.
Dom Sierot mieścił się w szkole Roeslerów na Chłodnej 33 jedynie do października 1941 r. Wtedy granice getta znów uległy zmianie.
Gdy Dom Sierot przeniesiono dalej, do dawnej siedziby Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych przy Siennej 16, do opustoszałego budynku przy Chłodnej 33 wróciła Szkoła handlowa z ulicy Krochmalnej.