Saturday, August 30, 2014

Korczak symbole i myśli - Czy Janusz Korczak był człowiekiem religijnym? Na czym ona polegała?




Czy Janusz Korczak był człowiekiem religijnym? A jeżeli tak, to o jakiej religijności tu mowa? Janusz Korczak wychował się w żydowskim, świeckim domu. Na czym religia Korczaka polegała? Wg. mnie to jest to specjalna religia korczakowska, religia sumienia Korczaka. Tak zwanej tradycyjnej religii to Korczak sam nie uprawiał.

Korczak - symbole - świecznik siedmioramienny

Rozumiejąc wartość religii w wychowaniu dzieci, a zwłaszcza sierot, Janusz Korczak zachował wszystkie tradycje świąteczne i w żydowskim Domu Sierot i w chrześcijanskim Naszym Domu (Pruszków/Bielany). Podczas planowania nowego Naszego Domu na Bielanach domagał się Korczak, ażeby architekt, w planach budowy, uwzględnił miejsce na kaplicę.
Religia dzieci i możliwość uprawiania przez dzieci religii była przyczyną jednego ze sporów w jego kontaktach z Maryna Falską, która w Naszym Domu nie wyobrażała sobie kaplicy. Korczak natomiast był jednak 
przekonany, że dzieci potrzebują w swoim życiu kontakt(u) z Bogiem, a szczególnie te przez los skrzywdzone dzieci. W końcu Maryna Falska zgodziła się, żeby w budynku powstała wydzielona przestrzeń, tzw. pokój ciszy,tak jak w Domu Sierot na Krochmalnej w którym dzieci mogły przez chwilę pobyć w samotności. Tej duchowej problematyki dotyczy cykl myśli Korczaka wydany - "Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą".

Całe swoje życie pracował Korczak zgodnie ze swoimi zasadami, ze swoim sumieniem. Zasady trochę się zmieniały.


U schyłku swego życia powiedział: „Znam w życiu prawa dwojakie: prawa ludzkie – przemijające i prawa Boskie – wieczne. Staram się żyć zgodnie z prawami Boskimi”.