Podpis w prawym dolnym rogu okładki Sara Lipszyc. W samej książce Sara Lipszycowa. |
Okładkę do książki Janusza Korczaka Mośki, Joski i Srule wykonała, Sara Lipszycowa. |
Korczak - Michałówka - 1904 lub 1907. |
Sara Lipszyc - Lipszycowa - Lipska |
Sara Lipszyc (Lipszycowa), Lipska zaczęła studiować w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w 1904 roku, na kierunku: rzeźba. Jej profesorem został 29-letni wówczas Xawery Dunikowski, wschodząca gwiazda polskiej sztuk z którym połączył ją romans. W 1909-1910 roku wykonała ilustracje do książki Janusza Korczaka Mośki, Joski i Srule. W 1911 i w 1912 prace Sary Lipszyc były wystawiane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
Ilustracje do książki Janusza Korczaka Mośki, Joski i Srule to chyba wspólne dzieło Sary Lipszyc i Korczaka. Większość ilustracji ma dwie części. Górna ilustracja jest zazwyczaj "biologiczna" a dolna w większości związana z życiem dzieci na koloniach w Michałówce. Tu widać wyraźnie wpływ Korczaka dla którego zapoznanie dzieci z przyrodą było bardzo ważne. Podobne, podwójne ilustracje są w książce Korczaka Józki Jaśki Franki wydaną w 1911 roku którą ilustrował Adam Ostrowski.
O kontaktach między Korczakiem a Sarą Lipszyc nic nie jest wiadomo, może przez wydawcę Jakuba Mortkowicza?
Prawdopodobnie fotografie z Michałówki np. Korczak z czytającym chłopcem lub te z Wilhelmówki i Zofiówki opublikowane w tygodnik ŚWIAT, nr. 35, 29 sierpień 1908, były inspiracją dla Sary Lipszyc.
W latach 1900-1915 Korczak był aktywnym członkiem Towarzystwa Kolonii Letnich. W końcowej fazie studiów medycznych (ukończył je w 1905 roku) rozpoczął pracę na koloniach jako wychowawca. W 1904 i 1907 roku był wychowawca na koloniach dla dzieci żydowskich "Michałówka" w miejscowości Daniłowo-Błędnica w pobliżu stacji Małkinia, dla dzieci żydowskich. Następnie Korczak pracował jako wychowawca podczas kolonii dla chłopców chrześcijańskich w Wilhelmówce (1908).
Ta działalność i kolonijne doświadczenia stały się dla Korczaka „abecadłem praktyki wychowawczej”. Korczak wydał dwie książki kolonijne: „Mośki, Joski, Srule” (1909) oraz „Józki, Jaśki i Franki” (1910). Mośki, Joski, Srule były drukowane w odcinkach w czasopiśmie Promyk do sierpnia 1909 roku.
To chyba sąd kolonijny. Podniesiona ręka nie jest przypadkiem. To prawdopodobnie któryś z chłopców prosi o głos. |
Biologiczne rysunki: ślimaki, żaby, kura z pisklętami i bociany. |