Friday, October 7, 2022

Korczak: Nie, z tych dzieci nic się nie da zrobić, bo we krwi noszą zarodki zepsucia i przez pierwsze lata nasiąkły nim tak, że nic ich nie uleczy - Wierzę, że dla odrodzenia tych dzieci potrzebna tylko wielka dla nich miłość i wielka praca.

Pierwszy Manifest Korczaka w Zeszycie Mańki, w jego pierwszej powieści z 1901 roku, Dzieci ulicy.

Dzieci ulicy - Cenzura rosyjska - Дозволено цензурою.
Dzieci ulicy


Manifest
Manifest Korczaka Zeszycie Mańki, w jego pierwszej powieści z 1901 roku, "Dzieci ulicy": 
Wierzę, że dla odrodzenia tych dzieci potrzebna tylko wielka dla nich miłość i wielka praca.

Zeszyt dziecka
Zeszyt dziecka (hrabiny i hrabiego) w "Dzieci Ulicy" podobny do zeszytów na koloniach letnich w Wilhelmówce i Michałówce a następnie zeszytów dzieci w Domu Sierot i Naszym Domu. Zeszyty dzieci prowadzone przez bursistów, były czytane i dyskutowane przez Korczaka i Panią Stefe.
Głównym wątkiem powieści "Dzieci Ulicy" jest przemiana wewnętrzna Antka, bohatera książki. Zmiany, tak podobne do zmian wsród dzieci w Domu Sierot. Pierwsza reakcja Antka gdy znalazł się w nowym domu to dokładnie taka sama jak u dzieci z sierocińca na Franciszkańskiej 2-4 gdy przeprowadziły się do nowego, jasnego i pachnącego budynku na Krochmalnej 92, chęć powrotu do starych, brudnych lokali. 

Cytat
Cytat: Nazajutrz hrabianka usiadła w gabinecie nad zeszytem, który nosił tytuł: Mańka. Streściła w nim swoją rozmowę i trzy razy odkładała pióro, bo ręka jej drżała. Sprawozdanie swe zakończyła uwagą: „Sądzę, że brat się myli. Nie, z tych dzieci nic się nie da zrobić, bo we krwi noszą zarodki zepsucia i przez pierwsze lata nasiąkły nim tak, że nic ich nie uleczy”. A pod tą uwagą hrabia zrobił swoją: „Wierzę, że dla odrodzenia tych dzieci potrzebna tylko wielka dla nich miłość i wielka praca”.

Quo Vadis po maturze w Gimnazjum Praskim
Korczak po w 1898 roku podobno ku zaskoczeniu przyjaciół zapisał się na Wydział Lekarski Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Latem 1899 roku udał się w podróż śladami Pestalozziego, także był uczestnikiem Kongresu Syjonistycznego w Bazylei. Dzieci Ulicy drukowane w 1901 roku powstały podczas studiów lekarskich które zajęły Korczakowi sześć lat. W tym czasie stał się członkiem Towarzystwa Kolonii Letnich (T.K.L) i Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego.