Friday, December 15, 2023

Ordery i odznaczenia Janusza Korczaka III - Korczak otrzymał w 1937 roku Złoty Wawrzyn Akademicki wybitną twórczość literacką.

Odznaka złotego Wawrzynu, o średnicy 38 mm, składała się z sześciu złotych ramion złączonych ażurowymi polami; w środku na skrzyżowaniu ramion eliptyczne pole pokryte czerwoną emalią, na emalii znajdował się srebrny monogram „AL”, odwrotna strona była złota i gładka. Czy Korczak zamówi ł dla siebie Odznakę złotego Wawrzynu, nie wiadomo. Na pewno dostał dyplom stwierdzający nadanie odznaczenia z wyszczególnieniem nagrodzonych zasług.

W został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1925 roku a w 1937 Wawrzynem Akademickim.

Wawrzyn Akademicki to polskie odznaczenie ustanowione w 1934 r., w okresie II Rzeczypospolitej przyznawane corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury.

Odznaczenie zostało ustanowione Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 21 lutego 1934 r. Wawrzyn był nadawany osobom, które zasłużyły się dla polskiej literatury przez:wybitną twórczość literacką, wybitną działalność w dziedzinie opieki nad piśmiennictwem polskim, wybitną pracę wydawniczą, organizacyjną itp. w dziedzinie literatury pięknej, szerzenie zamiłowania do literatury polskiej, krzewienie czytelnictwa, przyczynianie się do wzrostu zainteresowania polską twórczością literacką. Odznaczenie nadawał Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na wniosek Polskiej Akademii Literatury. 

Osoby odznaczone Wawrzynem otrzymywały – oprócz odznaki – dyplom stwierdzający nadanie odznaczenia z wyszczególnieniem nagrodzonych zasług. Osoby odznaczone Wawrzynem pokrywały rzeczywiste koszty wykonania odznaczenia.
Czy Korczak zamówił dla siebie Odznakę złotego Wawrzynu, nie wiadomo. Na pewno dostał dyplom stwierdzający nadanie odznaczenia z wyszczególnieniem nagrodzonych zasług.

Odznaczenie było dwustopniowe:
I stopień – Złoty Wawrzyn Akademicki
II stopień – Srebrny Wawrzyn Akademicki

Odznaka złotego Wawrzynu, o średnicy 38 mm, składała się z sześciu złotych ramion złączonych ażurowymi polami; w środku na skrzyżowaniu ramion eliptyczne pole pokryte czerwoną emalią, na emalii znajdował się srebrny monogram „AL”, odwrotna strona była złota i gładka. Wstążka Wawrzynów była zielona z białymi paskami. Miała szerokość 37 mm. Wawrzyn był przymocowany do wstążki za pomocą złotego lub srebrnego kółka. Miniaturka miała analogiczny kolor i odznaczenia i wstążki.

Odznaka złotego Wawrzynu, o średnicy 38 mm, składała się z sześciu złotych ramion złączonych ażurowymi polami; w środku na skrzyżowaniu ramion eliptyczne pole pokryte czerwoną emalią, na emalii znajdował się srebrny monogram „AL”, odwrotna strona była złota i gładka. Czy Korczak zamówi ł dla siebie Odznakę złotego Wawrzynu, nie wiadomo. Na pewno dostał dyplom stwierdzający nadanie odznaczenia z wyszczególnieniem nagrodzonych zasług.

Wawrzyn Akademicki – polskie odznaczenie ustanowione w 1934 r., w okresie II Rzeczypospolitej przyznawane corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury. Odznaczenie zostało ustanowione Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 21 lutego 1934 r.

Osoby odznaczone Wawrzynem otrzymywały – oprócz odznaki – dyplom stwierdzający nadanie odznaczenia z wyszczególnieniem nagrodzonych zasług. Osoby odznaczone Wawrzynem pokrywały rzeczywiste koszty wykonania odznaczenia. Czy Korczak zamówił dla siebie Odznakę złotego Wawrzynu, nie wiadomo. Na pewno dostał dyplom stwierdzający nadanie odznaczenia z wyszczególnieniem nagrodzonych zasług.

Odznaka złotego Wawrzynu to jedno z najrzadszych odznaczeń cywilnych okresu międzywojennego.
W latach 1935-39 nagrodzono nim jedynie 205 osób. W liczbie tej znalazło się 41 wybitnych literatów tego okresu.
Opis: Tombak złocony. Emalia. Wymiary: 43,0 x 39,6 mm. Stan zachowania przedmiotu bardzo dobry. Ślady noszenia. Oryginalna przedwojenna wstążka z zapięciem.

Ordery i odznaczenia Janusza Korczaka. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (7 listopada 1925) „za ofiarną, filantropijną działalność na polu opieki nad dziećmi”

Ordery i odznaczenia Janusza Korczaka
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (7 listopada 1925) „za ofiarną, filantropijną działalność na polu opieki nad dziećmi”
  • Srebrny Krzyż Zasługi (9 listopada 1931) „za zasługi na polu pracy społecznej”
  • Złoty Wawrzyn Akademicki (4 listopada 1937) „za wybitną twórczość literacką”
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, 20 czerwca 1947) „za wybitne zasługi na polu opieki nad dzieckiem”.
  • Order Orła Białego (pośmiertnie, 6 listopada 2018) „jako wyraz najwyższego szacunku wobec znamienitych zasług poniesionych dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.