Dopiero po wielu latach zrozumiałem że sala wykładowa Towarzystwa Higienicznego na ulicy Karowej w Warszawie dokąd często chodziłem w latach piędziesiątych na tzw. poranki dla dzieci to ta sama sala gdzie Janusz Korczak miał swoje odczyty. Piękna, wysoka sala z galerią.
Dnia 4 marca 1923 w budynku Polskiego Towarzystwa Higienicznego przy Karowej 31, Janusz Korczak wygłosił odczyt "Świat wspomnień dziecka". Z mojego własnego świata wspomnień dziecka to pamiętam jak mój ojciec, Misza Wasserman Wroblewski powtarzał za Korczakiem jak ważny jest "Higieniczny tryb życia". Po wojnie, zaczynał każdy dzień, tak jak za czasów gdy był bursistą w Domu Sierot na Krochmalnej 92, od gimnastyki porannej.
Warszawskie Towarzystwo Higieniczne (potem Polskie Towarzystwo Higieniczne) powstało w 1898 r. z inicjatywy grona zapalonych działaczy społecznych, higienistów, pedagogów. Cel był jeden – propagowanie w społeczeństwie zdrowia. W budynku przy Karowej 31 wybudowanym w latach 1913-1915 (budynek istnieje do dziś) mieściły się biblioteka z czytelnią, pracownia badań naukowych i praktycznych oraz sala wykładowa. Na przedwojennym zdjęciu widac dom Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego. Na lewo tyły kościoła Wizytek a w głębi na drugim planie hotel Europejski i hotel Bristol.
Linka do Repozytorium;
http://fcit.usf.edu/HOLOCAUST/korczak/photos/naszdom/
https://jimbaotoday.blogspot.com/2015/04/projekt-teresina-i-korczaka-nasz-dom-na.html