Monday, February 13, 2023

List, fragmenty którego tłumaczenie z żydowskiego przytaczamy powyżej, napisał Mordechaj Anielewicz do Icchaka Cukiermana (swojego zastępcy), pozostającego wtedy po stronie „aryjskiej”. Datowany 23 kwietnia 1943 r. – cztery dni po rozpoczęciu walk w getcie. Był to ostatni list komendanta ŻOB - Mordechaja Anielewicza do „Antka” - Icchaka Cukiermana.


Mordechaj Anielewicz - ps. "Malachi" Powiększona litera M (pol. ''Aniołek'') - Przywódca ŻOB w czasie Powstania w Getcie Warszawskim. PS. po polsku z datą 24 kwietnia 1943 r. – cztery dni po rozpoczęciu walk w getcie.


Cześć Icchaku,

Nie wiem, o czym Ci pisać. Zostawmy tym razem osobiste sprawy. Tylko jednym wyrażeniem mogę określić moje i towarzyszy uczucia. Stało się coś, co przerosło wszystkie nasze najśmielsze marzenia: Niemcy uciekli dwukrotnie z getta. Jeden z naszych oddziałów wytrzymał w walce 40 minut, a drugi – ponad sześć godzin. Mina podłożona w rejonie szczotkarzy eksplodowała. My straciliśmy do tej pory tylko jednego człowieka: Jechiela. Poległ bohaterską śmiercią żołnierza przy karabinie maszynowym.

(…) Od dziś wieczór przestawiamy się na działalność partyzancką. W nocy wychodzą trzy nasze oddziały. Mają dwa zadania: zbrojny zwiad i zdobycie broni. I wiedz – pistolet nie ma żadnej wartości, prawie nim nie posługiwaliśmy się. Potrzebne nam są: granaty, karabiny, karabiny maszynowe i materiały wybuchowe.

(…) W bunkrach, w których ukrywają się nasi towarzysze, nie można w nocy zapalić świecy, bo brakuje powietrza…

(…) Najważniejsze, że marzenie mojego życia spełniło się. Dane mi było zobaczyć żydowską obroną w getcie – w całej jej wielkości i chwale.

Mordechaj - M


List, fragmenty którego tłumaczenie z żydowskiego przytaczamy powyżej, napisał Mordechaj Anielewicz do Icchaka Cukiermana (swojego zastępcy), pozostającego wtedy po stronie „aryjskiej”. Datowany po raz pierwszy 23 kwietnia 1943 r. – cztery dni po rozpoczęciu walk w getcie. Był to ostatni list komendanta ŻOB - Mordechaja Anielewicza do „Antka” - Icchaka Cukiermana.


Mordechaj Anielewicz. Rysunek Abby Fenichela, zbiory ŻIH, Centralna Biblioteka Judaistyczna.


Mordechaj Anielewicz