Tuesday, April 11, 2023

Pan Jerzy i Heniek pocztówkarz - J’accuse! w Małym Przeglądzie.

Pan Jerzy i Pan Misza po wojnie. Pan Jerzy to Igor Abramow a Pan Misza to Michał Wasserman Wróblewski który uratował Pamiętnik Korczaka.

Szukałem zupełnie innej informacji*** w książce Pana Jerzego* - I. Newerly - Żywe wiązanie, Warszawa 1966, już nie pamiętam nawet czego szukałem bowiem natknąłem się tam na Heńka, Heńka-pocztówkarza.

"Heniek pocztówkarz"** był bliskim przyjacielem moich rodziców: przed wojną, podczas wojny i po wojnie. Heniek pocztówkarz to Henryk Holland który bardzo wcześnie odkrył w sobie pasję dziennikarską i jako 11-tolatek współpracował w utworzonym przez Janusza Korczaka „Małym Przeglądem”.  Za współpracę dostawał podobie jak inni pocztówki pozwalające na wstep do kina, cyrku i na inne imprezy.

To Igor Newerly który przejął „Mały Przegląd od Korczaka nazwał Heńka pocztówkarzem i tak sportretował małego Heńka w swojej książce Żywe wiązanie poświęconej Staremu Doktorowi: „Heniek zjawił się w redakcji od razu z manifestem: Mały Przegląd, oświadczył, to szary śmietnik dzieci, żądamy miejsca dla intelektualnej młodzieży. "J’accuse!", napisał czerwonym ołówkiem w tytule, a miał, pistolet, latek jedenaście i nic się potem nie zmienił, wybitnie inteligentny, odważny, zawsze w jakiejś czołówce i zawsze, aż do tragicznego końca, samotny, nieco tajemniczy dla otoczenia”.

Co do do tragicznego końca Heńka Henryka Hollanda - to moim rodzice do końca życia twierdzili że jego śmierc to nie było samobójstwo, to był wyrok.

* I. Newerly, Żywe wiązanie, Warszawa 1966, s. 392. 

** Co znaczy pocztówkarz - nie wiem, może wysyłał lub odpowiadał na przysłane pocztówki. Gazeta używała również pocztówek w podobny sposób jak w Domu Sierot i Naszym Domu.

*** To chodziło o Stefanie Sempołowską. Zobacz poniżej.

*** To chodziło o Stefanie Sempołowską. Zobacz powyżej.


To z Wikipedii o żonie Igora Newerlego.
Barbara Abramow-Newerly z Jareckich (ur. 4 grudnia 1908 w Puławach, zm. 21 marca 1973 w Warszawie) – polska aktorka i reżyserka teatralna, wokalistka, pedagog, działaczka społeczna. W dwudziestoleciu międzywojennym zajmowała się działalnością pedagogiczną, artystyczną i społeczną. Współpracowała m.in. z Januszem Korczakiem, była też sekretarzem redakcji jego czasopisma „Mały Przegląd”.
Była córką Michała Jareckiego i Marii z Kamińskich. 14 kwietnia 1931 w stolicy wyszła za mąż za Igora Newerlego, pisarza. 17 maja 1933 roku przyszedł na świat ich syn Jarosław Abramow-Newerly, późniejszy pisarz i satyryk.