Wednesday, January 12, 2022

Pytania i odpowiedzi. Czy Janusz Korczak urodził się na skwerku czy na trotuarze przy obecnej Alei Solidarności? Czy urodził się w 1878 czy w 1879 roku? Którędy poprowadzono Korczaka i Dom Sierot na Umschlagplatz. Czy to było 5 sierpnia czy 6-tego lub 7-mego, a może 4-tego?

  • Czy Janusz Korczak (G) urodził się na skwerku czy na trotuarze przy obecnej Alei Solidarności?

Pytania i odpowiedzi.
  • Czy Janusz Korczak urodził się na skwerku czy na trotuarze przy obecnej Alei Solidarności?
  • Czy urodził się w 1878 czy w 1879 roku.
  • Którędy poprowadzono Korczaka i Dom Sierot na Umschlagplatz.
  • Czy to było 5 sierpnia czy 6-tego lub 7-mego, a może 4-tego?
Dostaje od kilkudziesięciu lat te same pytania bo temat jest wciąż na nowo poruszany w formie wykładów i książek. Dlatego dzisiaj dałem taki, trochę może zaczepny tytuł mojego artykułu. Dzisiaj odpowiem na pierwsze pytanie.

Czy Janusz Korczak urodził się na skwerku czy na trotuarze przy Alei Solidarności?
Podczas dwudziestolecia międzywojennego i wcześniej ulice tworzące współczesną Aleję Solidarności nosiły nazwy: Wolska (tam mieszkała Pani Stefa), Leszno (Dom Sądów gdzie często bywał Korczak a w okresie Getta istniała tamtędy możliwość przejścia na aryjską stronę), Tłomackie (gdzie była Wielka Synagoga odwiedzana przez Korczaka i dzieci z Domu Sierot), ulica Nowy Zjazd oraz Zygmuntowska.
Po wojnie, w latach 1947−1949 zostały te ulice połączone w Trasę W-Z (Wschód-Zachód) z tunelem w rejonie Starego Miasta, a cały ciąg wymienionych ulic nazwano w listopadzie 1948, Aleją gen. Karola Świerczewskiego. W latach 1949–1960 na gruzach Getta, między wtedy aktualnymi ulicami: Orlą, Al. Świerczewskiego, Żelazną, Chłodną i Elektoralną, zbudowano osiedle mieszkaniowe Mirów. Wtedy zlikwidowano częściowo ulicę Bielańską na zachód od Alei Świerczewskiego. A właśnie na ulicy Bielańskiej pod numerem 18 urodził się Janusz Korczak. Ten dom który wyburzono nie był domem w którym się urodził Korczak tylko został zbudowany dokładnie na miejscu domu w którym Korczak się urodził. Gdy budowano osiedle mieszkaniowe Mirów postawiono wg. mnie częściowo na miejscu dawnej Bielańskiej nr. 18 "wieżowiec" mieszkalny. Reszta dawnej działki domu numer 18 to skwerek i trotuar Alei gen. Karola Świerczewskiego obecnie Alei Solidarności. Nazwę zmieniono w 1991.

Tam w dalszym ciągu nie ma tablicy, pomnika albo nawet specjalnej płyty chodnikowej by upamiętnić to miejsce.  A w Warszawie jest Żydowski Instytut Historyczny, i Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Historyczne Warszawy (z Korczakianum) no i Polskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka. 

Szwedzkie Stowarzyszenie Dziedzictwa Korczaka poruszało wielokrotnie ten temat.

Stowarzyszenie Korczakowskiego Dziedzictwa w Szwecji (Föreningen för Janusz Korczaks Levande Arv) chętnie zaprojektuje i zapłaci za taką pamiątkową płytę chodnikową na rogu Bielańskiej i Al. Solidarności.

  • Czy Janusz Korczak (G) urodził się na skwerku czy na trotuarze przy obecnej Alei Solidarności?

  • Czy Janusz Korczak (G) urodził się na skwerku czy na trotuarze przy obecnej Alei Solidarności?

  • Czy Janusz Korczak (G) urodził się na skwerku czy na trotuarze przy obecnej Alei Solidarności?