|
Pytania i odpowiedzi.
- Czy Janusz Korczak urodził się na skwerku czy na trotuarze przy obecnej Alei Solidarności?
- Czy urodził się w 1878 czy w 1879 roku.
- Którędy poprowadzono Korczaka i Dom Sierot na Umschlagplatz.
- Czy to było 5 sierpnia czy 6-tego lub 7-mego, a może 4-tego?
Czy Janusz Korczak urodził się na skwerku czy na trotuarze przy Alei Solidarności?
Podczas dwudziestolecia międzywojennego i wcześniej ulice tworzące współczesną Aleję Solidarności nosiły nazwy: Wolska (tam mieszkała Pani Stefa), Leszno (Dom Sądów gdzie często bywał Korczak a w okresie Getta istniała tamtędy możliwość przejścia na aryjską stronę), Tłomackie (gdzie była Wielka Synagoga odwiedzana przez Korczaka i dzieci z Domu Sierot), ulica Nowy Zjazd oraz Zygmuntowska.
Po wojnie, w latach 1947−1949 zostały te ulice połączone w Trasę W-Z (Wschód-Zachód) z tunelem w rejonie Starego Miasta, a cały ciąg wymienionych ulic nazwano w listopadzie 1948, Aleją gen. Karola Świerczewskiego. W latach 1949–1960 na gruzach Getta, między wtedy aktualnymi ulicami: Orlą, Al. Świerczewskiego, Żelazną, Chłodną i Elektoralną, zbudowano osiedle mieszkaniowe Mirów. Wtedy zlikwidowano częściowo ulicę Bielańską na zachód od Alei Świerczewskiego. A właśnie na ulicy Bielańskiej pod numerem 18 urodził się Janusz Korczak. Ten dom który wyburzono nie był domem w którym się urodził Korczak tylko został zbudowany dokładnie na miejscu domu w którym Korczak się urodził. Gdy budowano osiedle mieszkaniowe Mirów postawiono wg. mnie częściowo na miejscu dawnej Bielańskiej nr. 18 "wieżowiec" mieszkalny. Reszta dawnej działki domu numer 18 to skwerek i trotuar Alei gen. Karola Świerczewskiego obecnie Alei Solidarności. Nazwę zmieniono w 1991.
Tam w dalszym ciągu nie ma tablicy, pomnika albo nawet specjalnej płyty chodnikowej by upamiętnić to miejsce. A w Warszawie jest Żydowski Instytut Historyczny, i Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Historyczne Warszawy (z Korczakianum) no i Polskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.
Szwedzkie Stowarzyszenie Dziedzictwa Korczaka poruszało wielokrotnie ten temat.
Stowarzyszenie Korczakowskiego Dziedzictwa w Szwecji (Föreningen för Janusz Korczaks Levande Arv) chętnie zaprojektuje i zapłaci za taką pamiątkową płytę chodnikową na rogu Bielańskiej i Al. Solidarności.
|
|
|