Sunday, July 3, 2022

Niezwykła dodatkowa niebieska przedmowa - Szczęśliwa wiadomość, że Janusz Korczak żyje dzisiaj w Lublinie i nie zginął z rąk Gestapo i gdyż podziemie uratowało go w ostatniej chwili z pociągu do obozu zagłady w Treblince.

Okładkę wydania Matthew the Young King z 1945 r wykonała Irena Lorentowicz. Lorentowicz urodziła się 25 września 1908 roku. Była znaną polską malarką, scenografką, pedagogiem.








W dość rzadkim wydaniu (1945) angielskiego przekładu "Król Maciuś Pierwszy" (Matthew the young king)Janusza Korczaka, jest błąd. Po wydrukowaniu tego wydania w styczniu 1945 roku, przed końcem wojny, wydawca książki, Marian Kister otrzymał informacje z Europy na temat Janusza Korczaka. Kistner pospiesznie wydrukował i dołączył specjalną dodatkową niebieską przedmowę do wszystkich książek gotowych do dystrybucji. Ta strona w entuzjastycznym tonie relacjonuje szczęśliwą wiadomość, że Janusz Korczak nie zginął z rąk Gestapo i że „podziemie uratowało go w ostatniej chwili, wyprowadzając z pociągu, i że żyje Korczak żyje dzisiaj w Lublinie”. Lublin był jednym z pierwszych miast które oswobodzono, 25 lipca 1944 roku. Poprzednio w nocy z 22 na 23 lipca 1944 roku armia radziecka zajęła teren obozu Majdanek.

Informacja o Korczaku była oczywiście nieprawdziwa: Janusz Korczak i 239 dzieci z jego Domu Dziecka zostało zamordowanych 5 sierpnia 1942 r. w obozie zagłady w Treblince. Te ostatnie godziny życia Korczaka i 239 dzieci dały wiele fałszywych legend. M.in. że dzieci "maszerowały" lub/i śpiewały z zieloną flagą w proteście przeciwko nazistom, no i że te dzieci podobnie jak Korczak przeżyły... Data Wielkiej Akcji w Warszawskim Getcie też jest niewłaściwa, 1943 rok - prawdziwa data to 1942 rok.

To "myślenie życzeniowe" inspirowało chyba na rzeźbę Natana Rapoporta przy synagodze przy Park Avenue w Nowym Jorku oraz w filmie "Korczak" Wajdy, tam wywiezione dzieci wychodzą, prawie "wylatują" z bydlęcych wagonów jak aniołowie.

* Okładkę specjalnego wydania Matthew the Young King z 1945 r wykonała Irena Lorentowicz. Lorentowicz urodziła się 25 września 1908 roku. Była znaną polską malarką, scenografką, pedagogiem. Absolwentka warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (1925-1931) oraz scenografii na Wydziale Reżyserii PIST w Warszawie (1935). Od lat 30. jako scenograf współpracowała z teatrami warszawskimi. Zaproszona do współpracy przy realizacji Harnasi Szymanowskiego w Operze Paryskiej w 1936 roku odniosła wielki sukces, zdobywając I nagrodę w konkursie Grand L'Opera za scenografię do tego spektaklu oraz pięcioletnie stypendium rządu francuskiego . W kolejnych latach z dalszymi sukcesami działała w Paryżu, rozpoczęła też studia na Wydziale Humanistycznym Sorbony. W latach 1941-1959 Irena Lorentowicz działała w USA, gdzie współpracowała z Metropolitan Opera. Na kontynencie amerykańskim uznanie zyskały jej obrazy sakralne, freski, witraże, rzeźby, a przede wszystkim ilustracje książkowe dla dzieci. Pisała także książki dla dzieci.

Normalne wydanie z 1945 roku, bez obwoluty.