Wednesday, July 6, 2022

Rozmowa Pana Miszy z Korczakiem dnia 7 września 1939 roku - Przerwa od 1 września 1939 roku do lipca 1941 roku - Ukraińskie pogromy Żydów.

Pogrom Lwowski - czerwiec  - lipiec 1941. "Cywile maltretują Żyda obok niemieckiego wartownika". Niemiecka fotografia z lata 1941 r. Bundesarchiv, Bild 101I-186-0160-13 / Franke / CC-BY-SA 3.0


Lwów. Czerwiec 1941 r. Ludność cywilna, Ukraińcy, witają wkraczające do miasta wojsko niemieckie. Po lewej fragment Katedry Łacińskiej.  Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wojna była faktem. Warszawa była kilkakrotnie bombardowana. Dzieci i personel Domu Sierot który wrócił z kolonii Różyczka podobnie jak reszta społeczności Warszawy nie wiedziała jeszcze jak sytuacja się rozwinie. Korczak myślał ze zostanie zmobilizowany do wojska jako lekarz wojskowy. Pan Misza również czeka na nakaz mobilizacji. Rok szkolny 1 września nie rozpoczął się!

W nocy z 6 na 7 września 1939 r. szef propagandy Sztabu Naczelnego Wodza podpułkownik Roman Umiastowski nakazał wszystkich zdolnym do walki a niezmobilizowanym mężczyznom opuszczenie miasta i udanie się na wschód celem mobilizacji. Jednocześnie Umiastowski wezwał do budowania barykad i szykowania obrony miasta.

Pan Misza - Michał Wasserman Wróblewski, zwrócił się do Korczaka co on ma robić w tej sytuacji. Korczak spokojnie odpowiedział ze powinien zgodnie z komunikatem iść przez Wisłę na wschód i zameldować się w jakimś punkcie mobilizacyjnym. My sobie jakos damy rade aż wrócisz. Brzmiało to w jakiś sposób uspokajająco, ze niedługo wojna się skończy. Tego dnia, 7 września po raz pierwszy od wybuchu wojny nie było słychać w radiu komunikatu "Westerplatte broni się nadal”. Apel ppłk Umiastowskiego wywołał panikę wśród Warszawiaków. Ulica i mosty na wschód zostały zablokowane. Na skutek apelu ze stolicy jeszcze przed rozpoczęciem oblężenia wymaszerowały tysiące młodych mężczyzn, licząc na uzbrojenie i kontynuowanie walki. Po tym radiowym apelu dowódca obrony Warszawy gen. Walerian Czuma odwołał Umiastowskiego. Warszawę opuszczają prezydent, rząd i dyplomaci, a kwatera Naczelnego Wodza przenosi się na wschód do Brześcia nad Bugiem.

Po kilku dniach Pan Misza przekracza Wisłę i szuka punktu mobilizacji. Zapytani wojskowi i cywilni pukają się w czoło. Jest pełny chaos. Nie ma juz możliwości powrotu do Warszawy. Pan Misza postanawia spróbować jak tysiące innych przedostać się do Lwowa. To chyba po agresji ZSRR na Polske, 17 września 1939, bo nagle nowa granica między Rosją a Polską jest już na Bugu. Czerwona armia

Wrócił Pan Misza do Korczaka i Domu Sierot jesienią 1941 roku. Było to po zajęciu Lwowa przez Niemców i po kilkudniowych pogromach narodowców ukraińskich we Lwowie w czerwcu i lipcu 1941 roku. 
Gdy 30 czerwca 1941 r. wojska niemieckie zajęły Lwów, zaraz bo już 1 lipca w mieście rozpoczęły się pogromy Żydów, trwające z przerwami do 27 lipca. Sprawcami byli cywilni ukraińscy oraz członkowie ukraińskiej milicji asystowani przez żołnierzy niemieckich.



Niemiecki nalot na Warszawe - wrzesien 1939.