1 lipca 2016 - a te strony w prawie tym samym stanie,
czyli bez sugerowanych w marcu zmian egzystują dalej.
Zacznijmy od strony pt. Chłodna 20. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, mieszkał na pierwszym piętrze w kamienicy Lewina przy ul. Chłodnej 20 od 13 grudnia 1941 r. do śmierci 23 lipca 1942 roku. Myślałem że na Google Maps która zajmuje połowę strony na Warsze zobaczę ten dom.
Kręcę się przysłowiowo jak gówno w klozecie razem ze stroną Muzeum Polin i zainstalowanej na stronach, tzw. Korczakowskich, wyszukiwarki Google Maps.
Nowe Mapy Google na telefony oraz tablety ułatwiają i przyspieszają poruszanie się po ulicach obecnej Warszawy. Najciekawsze miejsca w Warszawie i "dróżki Korczaka" to teraz w większości nowe budynki, m.in. PEKIN. A jeżeli jest już jakiś stary zachowany przedwojenny dom to ciężko go zobaczyć wśród nowej zabudowy i ulic z ogromną ilością zaparkowanych pojazdów. Trudno kręcąc się o 360 stopni dowiedzieć się jak wyglądają obecnie i jak do nich trafić.
Taka sama jest sytuacja z Google Maps na ulicy Krochmalnej i na Chłodnej 20 i na Chłodnej 33.
Zacznijmy od strony pt. Chłodna 20. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, mieszkał na pierwszym piętrze kamienicy Lewina przy ul. Chłodnej 20 od 13 grudnia 1941 r. do swojej samobójczej śmierci 23 lipca 1942 roku. Mieszkańcy getta nazywali kamienicę przy Chłodnej 20 Białym Domem.
Kamienica została zbudowana według projektu Józefa Czerwińskiego i Wacława Heppena w latach 1912–1913. Jej właścicielem był Zygmunt Lewin. Kamienica w stylu Art Nouveau posiadała początkowo półokrągłe zwieńczenie, które zostało rozebrane wraz z najwyższą kondygnacją po drugiej wojnie światowej. Do chwili obecnej charakterystycznym elementem dekoracyjnym pozostaje zegar znajdujący się po środku fasady ponad oknami pierwszego piętra. Z tego powodu miejsce znane jest jako Kamienica pod Zegarem.
|
Górne zdjęcie to z Muzeum Polin, strona pt. Chłodna 20. Udało mnie się po wielkim i usilnym kręceniu odnalezc na Google Maps szczyt kamienicy Chłodna 20. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, mieszkał na pierwszym piętrze kamienicy Lewina przy ul. Chłodnej 20 od 13 grudnia 1941 r. do śmierci 23 lipca 1942 roku. Mieszkańcy getta nazywali kamienicę przy Chłodnej 20 - Białym Domem. Udało mnie się również zlokalizowac dom na Chłodnej 33 na skrzyżowaniu z Żelazną. Tam był most łączący Małe i Duże Getto.
Most łączący Małe i Duże Getto. Widok w kierunku zachodnim. Na zdjęciu widoczne od lewej kamienice przy Chłodnej nr 21 i 23 a po drugiej stronie ulicy Żelaznej, za murem, narożna kamienica Chłodna 25 i Dworek - Chłodna nr 27. To zdjęcie zrobione z 2 piętra kamienicy ul. Chłodnej 20 w kierunku mostu nad ulica Chłodną. Charakterystyczny dom za mostem, Chłodna 25 nie został zburzony i jest widoczny na kolorowym zdjęciu Google tam gdzie wstawiłem strzałkę <. Niestety nie zaznaczony na stronach Muzeum Polin i Warsze!
|
|
Krochmalna 92. Wszystkie zdjecia powojenne. Powojenne czerwone samochody i trudny do znalezienia powojenny Dom Sierot. Zdjęcie z sypialni też powojenne. Ta duża pomaranczowa kropka to moja pomoc dla Muzeum Polin! |
Muzeum Polin ma w dalszym ciągu problemy. Szczególnie na stronach internetowych o Domu Sierot na Krochmalnej 92.
Powyżej dwie fotki. Obydwie zrobione po wojnie.
Na stronach o Korczaku i wojnie - Wojna, Dom Sierot nie jest wogóle zaznaczony mimo że w historii Domu Sierot ta przymusowa przeprowadzka po koniec 1940 roku z Krochmalnej 92 do getta na ulice Chłodną 33 jest tak ważna.
Jak było za czasów Korczaka to Muzeum Polin i Warsze nie pokazuje! Dlaczego?
Wszyscy wiedza że najwiekszą znaną "różnicą" po wojnie to brak pokoju Doktora na poddaszu. Spłonął we wrzesniu 1939 roku.
Na dwóch najniższych poziomach też są duże zmiany!
Razem trzy (3) duże zmiany!
Łącząc Warsze i miejsca związane z Korczakiem nadaje Muzeum Polin swoim stronom cos co jest nieokreslone? Na pewno w obecnej formie nie potrzebne. Reklama samochodów czy techniki internetowej?
Lepszy rydz niż nic?