Saturday, July 2, 2016

Muzeum Polin i Warsze schowało informacje o audycjach w Polskim Radiu które Janusz Korczak prowadził jako Stary Doktor, audycjach dla dzieci, zwanych Gadaninkmi

Pod rubryką:

1903  Ulica Sienna 60/Śliska 55
DOKTOR JANUSZ KORCZAK MA PEŁNE RĘCE ROBOTY

na stronach Muzeum Polin o Korczaku jest schowana bardzo ciekawa informacja o Korczaku i Polskim Radiu.

Wiadomo jest że audycje Polskiego Radia były nadawane ze studia na ulic Zielnej 25 (PR 1). Mimo to postanowiono zaoszczędzić na jednej kropce  na mapie i schować informacje o Polski Radiu i Korczaku.

Janusz Korczak jako Stary Doktor prowadził on tam w latach 30. audycje dla dzieci, zwane Gadaninkami. Tuż przed wojną Polskie Radio miało ponad milion abonentów, a audycje Korczaka cieszyły się wielką popularnością. 

Po raz ostatni Stary Doktor wystąpił w radiu we wrześniu 1939 roku – zwracał się do dzieci, chcąc je uspokoić i przygotować na to, co ma nadejść. To było nadawane z tymczasowego studia na ulicy Mazowieckiej 5 (PR 2)!
Niestety nie zachowały się żadne nagrania, nie wiemy więc, jak brzmiał głos Korczaka. 
Janusz Korczak trafił do radia w 1930 roku i jego pierwsza audycja to "Święto dziecka". W 1931 roku nadał dialog radiowy "W sierocińcu". Przy ul. Zielnej 25 w Warszawie miało siedzibę Polskie Radio i studio w którym Korczak pracował (PR 1).


Bardziej regularna współpraca Korczaka z radiem zaczęła się w grudniu 1934 roku. Wtedy właśnie pojawił się Stary Doktor. Nie Korczak, nie Goldszmit tylko zakamuflowany Stary Doktor (lat 55). 

Wspomnienie o Korczaku ze studia tymczasowego w lokalach biurowych Polskiego Radia przy ul. Mazowieckiej 5.

PR 2 to 1939 rok.

Wednesday, June 29, 2016

Znów w konsulacie ukraińskim w Sztokholmie - Dziś rocznica zajęcia Lwowa przez Niemców w 1941 roku

Foto: Ludność cywilna wita wkraczające do miasta wojsko niemieckie. Na pierwszym planie wojskowa ciężarówka z niemieckimi żołnierzami i ludność cywilna. Po lewej stronie widoczny fragment Katedry Łacińskiej - jednego z najstarszych kościołów Lwowa.


19 maja 1941 roku wzięli moi rodzice w rosyjskim ZAGSie ślub. Dzisiaj bylem po raz wtóry w konsulacie Ukrainy na Stjärnevägen, Lidingö w celu dotarcia do archiwów z aktem ich ślubu. Moja mama opisała ten ślub jako rejestrację i że jakaś "durna urzędniczka która dała im ślub mówiła jednocześnie gdzie dają śledzie"!
29 czerwca 1941 roku wojska niemieckie zajęły Lwów, należący wcześniej do radzieckiej strefy okupacyjnej. 

Następnego dnia rozpoczęły się masowe pogromy ludności miasta Lwów, głównie Żydów i Polaków.

,,Od zajęcia miasta rozpoczęły się w nim masowe pogromy Żydów i Polaków. Aresztowań i mordów dokonywały cztery różne formacje. Były nimi: ukraińska policja, "Nachtigall", Feldgestapo i Einsatzkommando. (...) Według raportu lwowskiej komisji badającej zbrodnie dokonane w mieście, przez pierwszych sześć dni okupacji ukraińscy nacjonaliści prowadzili masowe aresztowania i rozstrzeliwania, rabowali i gwałcili. Trudno obecnie ocenić ile Polaków i Żydów zostało zamordowanych przez okres wspomnianego tygodnia. Relacje byłych mieszkańców Lwowa zdają się świadczyć, że utraciło wówczas życie w wyniku wprowadzonego terroru kilka tysięcy cywilnych mieszkańców miasta, głównie Polaków i Żydów.'' 

Por. Włodzimierz Bonusiak, Kto zabił profesorów lwowskich?, Rzeszów 1989, s. 37-38.

Muzeum Polin i nowoczesna technika nie pokazuje dróg Janusza Korczaka

1 lipca 2016 - a te strony w prawie tym samym stanie, 
czyli bez sugerowanych w marcu zmian egzystują dalej.


Zacznijmy od strony pt. Chłodna 20. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, mieszkał na pierwszym piętrze w kamienicy Lewina przy ul. Chłodnej 20 od 13 grudnia 1941 r. do śmierci 23 lipca 1942 roku. Myślałem że na Google Maps która zajmuje połowę strony na Warsze zobaczę ten dom. Kręcę się przysłowiowo jak gówno w klozecie razem ze stroną Muzeum Polin i zainstalowanej na stronach, tzw. Korczakowskich, wyszukiwarki 
Google Maps.

Nowe Mapy Google na telefony oraz tablety ułatwiają i przyspieszają poruszanie się po ulicach obecnej Warszawy. Najciekawsze miejsca w Warszawie i "dró
żki Korczaka" to teraz w większości nowe budynki, m.in. PEKIN. A jeżeli jest już jakiś stary zachowany przedwojenny dom to ciężko go zobaczyć wśród nowej zabudowy i ulic z ogromną ilością zaparkowanych pojazdów. Trudno kręcąc się o 360 stopni dowiedzieć się jak wyglądają obecnie i jak do nich trafić.

Taka sama jest sytuacja z Google Maps na ulicy Krochmalnej i na Chłodnej 20 i na Chłodnej 33.Zacznijmy od strony pt. Chłodna 20. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, mieszkał na pierwszym piętrze kamienicy Lewina przy ul. Chłodnej 20 od 13 grudnia 1941 r. do swojej samobójczej śmierci 23 lipca 1942 roku. Mieszkańcy getta nazywali kamienicę przy Chłodnej 20 Białym Domem

Kamienica została zbudowana według projektu Józefa Czerwińskiego i Wacława Heppena w latach 1912–1913. Jej właścicielem był Zygmunt Lewin. Kamienica w stylu Art Nouveau posiadała początkowo półokrągłe zwieńczenie, które zostało rozebrane wraz z najwyższą kondygnacją po drugiej wojnie światowej. Do chwili obecnej charakterystycznym elementem dekoracyjnym pozostaje zegar znajdujący się po środku fasady ponad oknami pierwszego piętra. Z tego powodu miejsce znane jest jako Kamienica pod Zegarem.Górne zdjęcie to z Muzeum Polin, strona pt. Chłodna 20. Udało mnie się po wielkim i usilnym kręceniu odnalezc na Google Maps szczyt kamienicy Chłodna 20. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, mieszkał na pierwszym piętrze kamienicy Lewina przy ul. Chłodnej 20 od 13 grudnia 1941 r. do śmierci 23 lipca 1942 roku. Mieszkańcy getta nazywali kamienicę przy Chłodnej 20 - Białym Domem. Udało mnie się również zlokalizowac dom na Chłodnej 33 na skrzyżowaniu z Żelazną. Tam był most łączący Małe i Duże Getto.


Most łączący Małe i Duże Getto. Widok w kierunku zachodnim. Na zdjęciu widoczne od lewej kamienice przy Chłodnej nr 21 i 23 a po drugiej stronie ulicy Żelaznej, za murem, narożna kamienica Chłodna 25 i Dworek - Chłodna nr 27. To zdjęcie zrobione z 2 piętra kamienicy ul. Chłodnej 20 w kierunku mostu nad ulica Chłodną. Charakterystyczny dom za mostem, Chłodna 25 nie został zburzony i jest widoczny na kolorowym zdjęciu Google tam gdzie wstawiłem strzałkę <. Niestety nie zaznaczony na stronach Muzeum Polin i Warsze!

Krochmalna 92. Wszystkie zdjecia powojenne. Powojenne czerwone samochody i trudny do znalezienia powojenny Dom Sierot. Zdjęcie z sypialni też powojenne. Ta duża pomaranczowa kropka to moja pomoc dla Muzeum Polin!

Muzeum Polin ma w dalszym ciągu problemy. Szczególnie na stronach internetowych o Domu Sierot na Krochmalnej 92.
Powyżej dwie fotki. Obydwie zrobione po wojnie. 


Na stronach o Korczaku i wojnie - Wojna, Dom Sierot nie jest wogóle zaznaczony mimo że w historii Domu Sierot ta przymusowa przeprowadzka po koniec 1940 roku z Krochmalnej 92 do getta na ulice Chłodną 33 jest tak ważna. 

Jak by
ło za czasów Korczaka to Muzeum Polin i Warsze nie pokazuje! Dlaczego?

Wszyscy wiedza 
że najwiekszą znaną "różnicą" po wojnie to brak pokoju Doktora na poddaszu. Spłonął we wrzesniu 1939 roku.

Na dwóch najniższych poziomach te
ż są duże zmiany!
Razem trzy (3) duże zmiany!

Łącząc Warsze i miejsca zwi
ązane z Korczakiem nadaje Muzeum Polin swoim stronom cos co jest nieokreslone? Na pewno w obecnej formie nie potrzebne. Reklama samochodów czy techniki internetowej?

Lepszy rydz niż nic?

Tuesday, June 28, 2016

The Korczak Monument - use of the negative raster technique


The negative raster technique. This technique will give the possibility to look at the monument cut out of the metal also from the behind.

Enlarged part of the Korczak monument prepared using the negative raster technique. This technique will allow to look at the monument cut out of the metal also from the behind.

Enlarged part of the Korczak monument prepared using the negative raster technique. This technique will allow to look at the monument cut out of the metal also from the behind.


Plåt med lika stora hål ger inget mönster (här 2x1 meter)

Plåt som "väntar" - mässing, aluminium eller stål (här 2x1 meter)

Sunday, June 26, 2016

Muzeum Polin poprawia (bardzo powoli) błędy na swoich stronach o Korczaku.

Zdjęcia Domu Sierot i z zewnątrz i wewnątrz są z lat powojennych. Tak
jak poprzednio pisalem to zdję
cie z kaloryferem i firankami zostalo
potwierdzone przez jednego z wychowanków.

Muzeum Polin poprawia (bardzo powoli) błędy na swoich stronach o Korczaku. Niestety nie wszystkie. 

Dom Sierot, ten narysowany to jest faktycznie szkic domu na Siennej 16 (poprzednio było tu zdjęcie szpitala Bersonów i Baumanów). 
.
Niestety lokalizacja Domu Sierot na Śliskiej 9/Siennej 16 znów się nie zgadza. Zaznaczony na mapce budynek to końcowy odcinek ulicy Sosnowej (pomiędzy Sienną a Śliską) a zaznaczony dom to Śliska nr. 30.

Zaznaczony na mapce budynek to końcowy odcinek ulicy Sosnowej (pomiędzy Sienną a Śliską) a zaznaczony dom to Śliska nr. 30.