Monday, March 19, 2018

Epilog - The Good Doctor of Warsaw by Elizabeth Gifford - Dobry Doktor Warszawy - Prawdziwa "fikcja literacka".

Misza z szoferem Felkiem jadą w kierunku kolonii Rózyczka (w lewym rogu). Po prawej kosciól w obecnym Marysinie Wawerskim. 10 września 1944 roku. Za ulicą Klasztorną jeszcze Niemcy.
Rysunek: Justyna Bamba  -  baMba

Misza z szoferem Felkiem jadą w kierunku kolonii Rózyczka (w lewym rogu). 10 września 1944 roku. Tam jeszcze Niemcy.

Wracam do "The Good Doctor of Warsaw" napisanej przez Liz Gifford. Tak jak autorka napisała, jej ksi
ążka to "fiction" - fikcja literacka.

Ja, jeśli chodzi o porównywanie fikcji literackiej z "prawdą" historyczną, to często po przeczytaniu książki lub obejrzeniu filmu w którym opisane są jakieś wydarzenia historyczne zawsze próbuję się zorientować, jak to było naprawdę. Przy okazji można się czegoś nowego nauczyć.

Niestety wielu przeciętnych czytelników lub widzów je
żeli chodzi o filmy bardzo silnie identyfikuje się z bohaterami nie myśląc o prawdzie historycznej. Tak było z filmem Wajdy Korczak. M.in. dlatego wiele osób sądzilo po obejrzeniu filmu że Korczak, Stefa, nauczyciele i dzieci się uratowały, bo przecież wagon się odczepił...
Trzeba również podkreślić, że wiele osób uznało scenariusz Agnieszki Holland do filmu Andrzeja Wajdy Korczak za prawdziwą biografię Janusza Korczaka! Obecnie nawet zdjęcia aktora Pszoniaka są publikowane jako zdjęcia Korczaka.

Ale chyba najważniejsze jest, by książka pokazywała prawdę historyczną i wzbudzając zainteresowanie pozwalała na zapoznanie się z "prawdziwą" historią, dla tego kto chce i potrafi rozejrzeć się trochę w poważniejszych opracowaniach lub wręcz w źródłach.
Powieść, fikcja literacka, to oprócz rzetelnego poszukiwania i relacjowania kroniki wydarzeń, to próba przekazania wycinka czasoprzestrzeni, poznania mentalności ówczesnych ludzi i głównych bohaterów. Oczywiście nie wszystko to jest tylko wizją jaką tworzy pisarz. W wielu przypadkach np. pewne dialogi są oparte na faktach, np. na orginalnych dialogach opisanych przez bohatera (czyt. Korczaka) w jego ksiązkach i Pamietniku.
To normalne i nie ma nic w tym dziwnego, że dajemy się wciągnąć w ten na poły fikcyjny świat - dzięki talentowi autorki, jest on po prostu szalenie realny.

Tak, ten fikcyjny świat w The Good Doctor of Warsaw ma w sobie wiele prawdy, bolesnej prawdy.

Postanowiłem dlatego dziś w nocy napisa
ć, oczywiście z Liz Gifford, swoisty Epilog.

Bo np. Rose (Rózyczka Nissenbaum), przyjaciółka Mishy i Sophi z która w wrześniu 1939 roku przeprawiali sie przez zielona granice na Bugu, istniała i przeżyła Zagłade w ZSRR. Tam urodziła synka, Jacusia który umarł z głodu i biegunki. Po wojnie wróciła do Polski a w 1956 roku wyjechała do Izraela. Córka Rózyczki była adjutantką Ariela Sharona. Potem profesorem na Uniwersytecie w Tel-Avivie.

Siostra Mishy - Rywka Wasserman, po przeprawie przez Bug, wróciła do rodzinnego miasta Pinska. Tam rozstrzelana przez Einsatzgruppen. 

Lista "fikcyjnych bohaterów" jest długa. Dużo nowej pracy by nie dać zapomnieć.