Tuesday, February 22, 2022

Z Korczakiem przez życie - Michal Wasserman Wróblewski - Ponowne, nowe czytanie w 2022.

Pewne książki powinno sie czytać wielokrotnie. To mój poranny wniosek po ponownym przeczytaniu książki mojego Taty pt. Z Korczakiem przez życie. Taka nowa informacja to np. jak powstalo w DS, KPR. KPR to oczywiscie Koło czy tez Kółko pożytecznych rozrywek. Z Korczakiem przez życie opowiada również o usiłowaniu wprowadzenia pewnych reguł korczakowskich u nas w domu w Warszawie. Na zdjęciu to oczywiście Ogród Saski.
Wspomnienia mojego taty - Michała Wassermana Wróblewskiego. Na zdjęciu mój tata w podkoszulce a obok niego, Janusz Korczak i Saba Lejzerowicz.  

Sunday, February 20, 2022

Chłopcy z piątej klasy szkoły podstawowej w Łodzi walczyli 75 lat temu na Morzu Śródziemnym przeciwko brytyjskim komandosom atakujących ich statek w drodze do Haify.






 


Chłopcy z piątej klasy szkoły podstawowej w Łodzi walczyli 75 lat temu na Morzu Śródziemnym przeciwko brytyjskim komandosom atakujących ich statek w drodze do Haify.

Z getta w Łódzi do Auschwitz a z Auschwitz do Stutthof zostali przewiezieni: Norbert Żerygier, Tolek Liber, Michał Reder, Heniek i Sewek Płoński, Lolek Majerowicz, Zyga Szyper, Romek Fuks, Dawid Rozenblum och Chaim Kozieniecki. 

Z obozu w Stutthof 27 października została grupa przewieziona przez SS do miejscowości Stolp [Słupsk] gdzie byly warsztaty Deutsche Reichsbahn Reparatur Fabrik i Aussenarbeitslager Stolp. 

Dalsza droga to juz rok 1945. Ewakuacja promami wzdłuż Bałtyku do Niemiec. Z Niemiec Bialymi Statkami do szpitali szwedzkich jako ostatni z grupy 10 000 które Szwecja zgodziła sie przyjąć.

Dalsza historia w Szwecji to po wyzdrowieniu to okres Hachszara w Szwecji i przygotowywanie do wyjazdu do Eretz Izrael.

W styczniu 1947 roku 500 kobiet i 150 mężczyzn weszło na pokład S/S Ulua w porcie w Trelleborgu.

Miesiąc później dotarł statek do wybrzeży Izraela. Pierwsze potyczki z niszczycielami brytyjskimi to jeszcze na wodach międzynarodowych. Niszczyciele i inne okręty wojenne z uzbrojonymi specjalnie tresowanymi komandosami.
Gdy grupa komandosów wdarła sie wreszcie na pokład S/S Ulua - Haim Arlosoroff, chłopcy z Łodzi i inni szybko rozbroili cala grupe, zabrali im broń palna i palki i wysłali na naukę pływania, oczywiście w kamizelkach ratunkowych. Nauka pływania, tzn wrzucili ich do wody. Przez chwile akcja brytyjczykow została zahamowana albowiem musieli wyławiać swoich żołnierzy.

Przy kolejnym ataku na pokład S/S Haim Arlosoroff dostała sie pokaźna grupa komandosów.
Wiadomo ze dalsza walka nie miala sensu. Nie dopuszczono komandosów do dwoch najwazniejszych miejsc, do maszynowni i budki sternika. To umożliwiło wjechanie z cala szybkością na brzeg w Bat Galim.

Rannych Ocalałych jak również rannych komandosów wysłano do szpitala w Hajfie.

Haima Kozienieckiego po opatrzeniu wysłano ze szpitala do obozu w Atlit niedaleko Haify podczas gdy reszta grupy zostala wysłana statkami więziennymi do obozów na Cyprze. Kozieniecki zbiegl prawie natychmiast z Atlit i ukrywał sie w pobliskim kibucu. W 2020 mialem sie spotkac z Kozienieckim ale covid uniemożliwił to spotkanie.

Pod koniec 2021 odszedł od nas Haim Kozieniecki, RIP.







Korczak - Wyjazd na kolonie do Michalówki. - Pierwsze wydanie powojenne.



Okładka ilustruje słowa Korczaka z tekstu ksiażki, jak różnie ubrani byli żydowscy chłopcy przy odjezdzie z dworca kolejowego.  Po przyjezdzie do Michałówki wszyscy dostawali jednolite kolonijne ubrania a ich domowe, włożone do specjalnych worków były przechowywane aż do zakonczenia turnusu kolonijnego. Wydanie ksiażki  to prawdopodobnie rok 1948.

Pierwsze wydanie opowiadania o koloniach w Michałówce to w Izraelita R.39, nr 41 (7 października 1904).