Tuesday, August 2, 2016

Gdy zobaczył swoje córki i żonę wśród uduszonych gazem wziął łopatę i zabił... Rocznica powstania w Treblince w 1943 rokuPrzyjaciel moich rodziców który pracował w Sonderkommando gdy zobaczył swoje córki i żonę wśród uduszonych gazem w krematorium w Treblince, wziął łopatę i zabił jednego wartownika i ranił drugiego. Jako nieliczny w Treblince zginął niezagazowany....

Rok po pierwszych transportach latem 1942 roku, dnia 2 sierpnia 1943 roku udało się członkom Sonderkommando w Treblince wzniecić powstanie. Mieli plan którego celem miało być zniszczenie ośrodka zagłady. W czasie buntu jedynie 200 osobom udało się wydostać z obozu, a końca wojny doczekało około 100 z nich. Po powstaniu obóz zaczęto likwidować. W listopadzie 1943 roku rozebrano wszelkie obozowe zabudowania oraz instalacje, teren zaorano i obsiano łubinem...Górne zdjęcie: Pożar na terenie obozu zagłady Treblinka II w czasie buntu więźniów 2 sierpnia 1943. Zdjęcie wykonane potajemnie przez Franciszka Ząbeckiego który był zawiadowcą na stacji Treblinka. Czyli tam gdzie dzielono pociągi śmierci na trzy części i po 20 wagonów wtaczano na teren obozu.

Na zdjęciu stacja kolejowa w Treblince na której dzielono pociągi śmierci na trzy części i po 20 wagonów wtaczano na teren obozu.