Friday, July 11, 2014

Skrzynie Pomarcowe


Dyskusja w Helsinkach o Skrzyniach Pomarcowych.


Skrzynia moich Rodziców zawierała węgierską wersalkę i 2 fotele częsciowo obite skajem (taki plastyk imitujący skórę) i półki na ksiązki, z sosny podpalanej! Przyjechała na stacje towarową Norra Station w Sztokholmie. Rodziców juz nie ma i stacja tez nie istnieje. Zostało wspomnienie!

Właściwie tylko o trzech takowych i jak dotarły do trzech różnych miast we Szwecji. To historie o poruszających się firankach na osiedlu i o ludziach którzy patrzyli na takowe dziwolągi. O polskich celnikach, o łapówkach, o upokorzeniu i degradacji.

Skrzynia moich Rodziców zawierała węgierska wersalkę i 2 fotele czesciowo obite skajem (taki plastyk imitujący skórę) i półki na ksiązki, z sosny podpalanej!
Skrzynia byla dobrze zbudowana i Rodzice myśleli ze ja będzie mozna sprzedać dla kogoś budującego domek kempingowy. Oczywiście trzeba było zapłacić za wywózkę...

Dach katedry w Borgå - Finlandia

Dach katedry w Borgå góruje nad całym miastem

Dach katedry w Borgå
Borgå, på fińsku Porvoo, umiejscowione około 50 km na wschód od Helsinek czyli 100 km od Rosji. Borgå jest drugim najstarszym miastem Finlandii, zaraz po dawnej stolicy: Åbo (Turku).
Podobno Borgå zawdzięcza swój obecny wygląd ...niezdarnej kucharce ...która 11 czerwca 1760 roku dosłownie puściła miasto z dymem, zaprószając ogień. Spłonęły wtedy doszczętnie 202 z ówczesnych 293 domów.
Po pożarze przebudowano "od podstaw" starą część miasta ...którą możemy dziś oglądać w niezmienionej formie.
Jednym z elementów które są wspólne dla wielu budowli, jest łatwopalne pokrycie dachu drewnianymi, smołowanymi, dachówkami.
Ten dach był na zdjęciach był kładziony po wielkim pożarze z maja 2006 roku, kiedy to w akcie wandalizmu, 18-latek, o tym samym nazwisku co kucharka z 1760 roku puścił tę zabytkową budowlę z dymem. w 2006 roku o mało na nowo nie spłoneło całe miasto bo wiał bardzo silny wiatr.
Najstarsza część katedry pochodzi z XIII wieku. Obecny kształ został jej nadany w XV wieku i mimo okresowych remontów, utrzymano go do dnia dzisiejszego.

Sunday, July 6, 2014

Svavel över Östersjön

Det nya svaveldirektivet gäller från 2015 och kan bli dyrt för rederierna men minskning av svavelutsläppen behövs.

Halten av svavel i bränslet skall minska från 1% till 0.1%
Fartygstrafiken står för mer än 95% av utsläppen!


Brand i Helsingforshamn? -Nej, bara ett kryssningsfartyg som värmer upp motorerna.

Viking Grace är det första stora passagerarfartyg i världen som använder nästan svavelfri naturgas på linjen Stockholm–Åbo via Åland och uppfyller EU:s kommande svaveldirektiv