Saturday, March 31, 2012

Nelly, tittar på koltrastarLördag, Helsingfors. -2 C.

Nelly, tittar på koltrastar (fotograferat genom köksfönstret).

Nedanför den träställningen som jag byggde förra året finns sedan i höstas två plantor av blåregn Wisteria sinensis som är en kraftigväxande klättrande buske med oftast blåvioletta blommor i 15-20 centimeter långa klasar. Tyvärr, är den frostkänslig och odlas i södra Sverige. Jag försöker vänja den med södra Finland.

Friday, March 30, 2012

Janusz Korczak przyjechał z tłumem

Janusz Korczak przyjechał z tłumem. Janusz Korczak wraz ze swoimi podopiecznymi i parotysięcznym tłumem z getta warszawskiego przyjechał transportem do obozu w Treblince. I od razu poszedł z wychowankami do komory gazowej.
To z polskiej gazety o nowym musicalu w Treblince!

Tytuł artykułu: Białostocki 'Korczak' w niemieckim obozie zagłady


Cóż za niezręczność: "Treblinka" i "musical"! Ważne że to było w niemieckim obozie zagłady.

Niesmaczne wszystko wielce.

Gazeta nie jest pewna którego dnia, natomiast wiedza co zrobił Korczak po przyjezdzie!

Data transportu - to był 5 sierpnia - bardzo goracy dzien. Stan zdrowia Korczaka był zły! Wiele osób, (m.in. Marek Rudnicki, osobiscie mnie opowiadał) sadzi że Korczak nie przeżył transportu. Nie wiadomo też czy wagon "otworzono" tego samego dnia. Jest znane że pociagi które przyjeżdżały o zmroku stały zamknięte do następnego rana!

Inne rodzynki: Korczak wsiadł do pociagu i pojechał do Treblinki....

Thursday, March 29, 2012

70 lat od wyroku śmierci na Janusza Korczaka, dzieci .. Wannsee death sentence of the European Jewry


W tym roku mija 70 lat od tylu ważnych wydarzen w martyrologi żydowskiej.

Niektóre jak Konferencja w Wannsee – spotkanie, które odbyło się 20 stycznia - jest jedna z ważniejszych, zapominianych dat.

Może mniej ważne to rocznica otwarcia mostu łączącego duże i małe getto warszawskie (26 stycznia). Potem daty pierwszych deportacji do obozów śmierci....

Połowa kwietnia - zaczyna działac obóz śmierci w Sobiborze.

22 lipca poczatek akcji w Warszawskim getcie i jeszcze data 5 sierpnia gdy wywiezli Korczaka i dzieci no i 21 wrzesnia kiedy ta akcja sie skonczyła i było pusto i cicho w getcie warszawskim i most nad Chłodna juz był niepotrzebny!

Tuesday, March 27, 2012

On 27 March 1942 the first train with Jews from France left Drancy-Paris to Auschwitz-Birkenau

List of trains from France to death camp Auschwitz. My three family members are marked according to the day of deportation and number of convoy.
My French family Na fotografii moja francuska rodzina. Dwie osoby z tego zdjęcia  zginęły, razem z ojcem rodziny - Aleksandrem, trzy.

70 years ago, on 27 March 1942 the first train with Jews from France left Drancy near Paris to Auschwitz-Birkenau. Altogether in 43 transport Germans deported to Auschwitz 69,255 Jews. 41,805 of them were murderd in gas chambers immediately after arrival and 27,220 were registered in the camp.


Dziś mija 70 lat od pierwszej deportacji z Francji "do obozu niemieckiego" w Oświęcimiu. Na fotografii moja francuska rodzina. Dwie osoby z tego zdjęcia  zginęły, razem z ojcem rodziny - Aleksandrem, trzy. 

Albert, który miał wtedy 10 lat był jednym z najstarszych w wagonie, którym jechały same dzieci!

Młodszy brat i siostra przeżyli Zagładę, bo w dniu aresztowań przeprowadzanych przez francuska policję byli poza Paryżem!

Sunday, March 25, 2012