Saturday, October 29, 2016

105 rocznica urodzin mojego Taty - Pamietajac o jego idealach i idealach Korczaka....

To jest 1800 wpis na moim blogu.

105 rocznica urodzin mojego Taty - Pamietajac o jego idealach i idealach Korczaka jade dzisiaj na grób Ojca na krótka rozmowe,
Jade z kilkoma kamykami i czystym sumieniem ze nie opuscilem zadnego z nich i ich idealom pozostalem wierny.
Friday, October 28, 2016

Czaplowizna - The fruits of the last Summer - Janusz Korczaks Orphanage - 1940"We hereby certify that the potatoes and vegetables are the property of the Orphans Home in Warsaw and are transported to Warsaw to us from our colony in Czaplowizna at 1 Klasztorna street, Municipality of Wawer."

The only known document, a bilingual letter, signed by Janusz Korczak both with Goldschmidt and with Korczak signatures. The letter was a kind of epilogue for the Summer camp Rózyczka. The letter was addressed to German authorities. The document was issued to Jan Zalewski. 


Later, Korczak started to use a rubber stamp with both names as signature!

Thursday, October 27, 2016

Korczak i ja na ulicy Karowej 31


Mój widok przez cztery lata, tzn. od 1963. Przez 4 lata chodziłem do LO XXVII na ulicy Karowej 18. Z drugiej strony ulicy był budynek Polskiego Towarzystwa Higienicznego (mój widok).


4 marca 1923 w budynku Polskiego Towarzystwa Higienicznego przy Karowej 31, Janusz Korczak wygłosił odczyt „Świat wspomnień dziecka”.
.
Warszawskie Towarzystwo Higieniczne (potem Polskie Towarzystwo Higieniczne) powstało w 1898 r. z inicjatywy grona zapalonych działaczy społecznych, higienistów, pedagogów. Cel był jeden – propagowanie w społeczeństwie zdrowia. W budynku przy Karowej 31 wybudowanym w latach 1913-1915 (stoi do dziś) mieściły się biblioteka z czytelnią, pracownia badań naukowych i praktycznych oraz sala wykładowa (kinowa z galerią). Organizowane były tam liczne odczyty o bardzo zróżnicowanych tematach m. in. „Religia i moralność w krainie dolara”, „Kobieto, jak długo będziesz niewolnicą mężczyzny”, „Pierwsza podróż okrętu szkolnego „Lwów” do Brazylji”.

Jako dziecko chodziłem na Karowa na tzw. poranki, filmy dla dzieci w soboty lub niedziele.

Sunday, October 23, 2016

Średnia arytmetyczna - Dlaczego Muzeum Polin obniża ilość wysyłanych na uduszenie gazem w Treblince!

Tekst ze strony internetowej Muzeum Polin o Januszu Korczaku.


Średnia arytmetyczna
Średnią arytmetyczną obliczamy dodając wszystkie dane i dzieląc uzyskaną sumę przez ich liczbę.

W ten, raczej zaaprobowany sposób obliczyłem liczbę wysyłanych na śmierć z Umszlaga "W pierwszych dniach Wielkiej akcji"

To dla mnie ważna informacja czy jest tak jak uparcie twierdzi Muzeum Polin że na początku Wielkiej akcji wysyłano z Umszlagu do Treblinki po 4 000 osób czy też podwójną, prawie potrójną ilość do 11 000.

Nie rozumiem dlaczego w Muzeum Polin obniżają ilość wysyłanych na uduszenie gazem w Treblince! Indolencja?

Wg. danych niemieckich w dziesieciu ostatnich dniach lipca, (22-31 lipca) czyli "na absolutnym na początku Wielkiej akcji", wysyłano na śmierć z Umszlagu średnio po 6 670 osób dziennie.

W pierwszych 7 dniach sierpnia (1-7 sierpnia) wysyłano na śmierć z Umszlagu średnio po 7 825 osób dziennie.

Skąd te 4 000 tysiące Muzeum Polin?