Friday, October 23, 2015

Korczak i Ostatnie przedstawienie Panny Esterki

Opis wydawcy - trochę lub bardzo uproszczony, nic nie mówi o śmierci!

...Korczak, podobnie jak jego współpracownicy, jest zrozpaczony. Jak w tych warunkach zachować spokój? Jak pocieszać, dodawać otuchy? We śnie przychodzi mu pomysł, aby z pomocą panny Esterki wystawić sztukę indyjskiego poety Rabindranatha Tagorego. Podczas gdy Stary Doktor krąży po getcie w poszukiwaniu pożywienia dla swoich dzieci, one uczą się swych ról pod okiem panny Esterki, zapominając o głodzie i chorobie...Jeszcze jedna uwaga na temat książki "Ostatnie przedstawienie Panny Esterki". Samo przedstawienie "Poczty" kończy książkę i po nim jest już tylko jedna notatka:
Dnia 5 sierpnia 1942 roku - trzy tygodnie po wystawieniu Poczty Tagore - Dom Sierot został brutalnie "zlikwidowany" (...)

Mimo tekstu "Dnia 5 sierpnia 1942 roku" na ilustracji w książce jest jedna kartka, wyrwana z kalendarza z datą 6 sierpnia. Nie nie rozumiem!


Mimo tekstu "Dnia 5 sierpnia 1942 roku" na ilustracji w książce jest jedna kartka, wyrwana z kalendarza z datą 6 sierpnia. Nie nie rozumiem! Deportacja odbyła się 5 sierpnia.

Tutaj, moja kartka, wyrwana z kalendarza z datą 5 sierpnia.

Tego dnia - Przysłowie:
„W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka” zgadzało się z prawdą - to był bardzo upalny dzień, 5 sierpnia gdy deportowano Dom Sierot do obozu śmierci Treblinka.
Przecież przedstawienie wyreżyserowane przez Esterę Winogronównę miało wielkie znaczenie, nie tylko oderwanie się od codziennego koszmaru getta ale i wytłumaczenie i przygotowanie dzieci na śmierć, symboliczne. To było pożegnanie z życiem.

Po premierze Korczak zapytany, dlaczego wybrał tę właśnie sztukę – powiedział, że "...ostatecznie trzeba się tego nauczyć – przyjmować pogodnie anioła śmierci. Rozpaczliwa jest ta rezerwa dorosłych. Nie róbcie dzieciom niespodzianek, jeśli nie chcą. Powinny wiedzieć zawczasu, być uprzedzone. Czy będą strzelać, czy na pewno, kiedy i jak. Trzeba się przygotować do długiej, dalekiej, niebezpiecznej podróży”.5 sierpnia 1942 roku to dzień deportacji Janusza Korczaka i Domu Sierot. 239 dzieci oraz 10 opiekunów załadowano tego dnia do bydlęcych wagonów na Umschlagplatz i wywieziono do komór gazowych Treblinki.

Janusz Korczak: śmierć nie jest trudna, znacznie trudniejsze jest życie!

Tuesday, October 20, 2015

Praktyka czyni misztrza - baseny na Konwiktorskiej, PEKInie, Rozbrat i na YMCA

Basen YMCA

Basen Pałac Młodzieży

Basen Kolejarza na ul. Konwiktorskiej
Basen na ul. Rozbrat - tam to tylko kursy ratownika wodnego klasy I i II.Praktyka czyni misztrza. Na tych basenach i trenowałem w latach 60-tych. Na Konwiktorskiej, w PEKInie i na YMCA, na Konopnickiej. Latem na Legi, tzw- drugi basen. 
Przepłynąłem wtedy setki kilometrów ale mistrzem nie zostałem. Cudowny był tzw. brodzik przed wejsciem na basen w Pałacu....