Friday, June 19, 2015

Eberhard Stephan z Wermachtu i Stanisław Krupka, wójt z Gminy Wawer pomagali Januszowi Korczakowi w 1940 roku

Eberhard Stephan w wojsku az do 1964 roku

Eberhard Stephan w wojsku


Urokowi Doktora uległ nawet niemiecki komendant rejonu Wawra, por. Eberhard Stephan (podobno z zawodu architekt, Szwed z pochodzenia), co wykorzystano dla zorganizowania znakomitego systemu zaopatrywania kolonii w żywność i opał. 

Transporty żywności dla „Różyczki" trzeba było kierować z wielką ostrożnością, aby nie narazić życia ludzi zajmujących się tym oraz nie dopuścić do przechwycenia żywności przez żandarmów.
Akcję zaopatrywania kontynuowano pomyślnie aż do likwidacji
kolonii w październiku 1940 r. i przejścia dzieci wraz ze swym opiekunem i wychowawcą (Korczakiem) do getta w Warszawie. 


wg. Henryka Wierzchowskiego

Thursday, June 18, 2015

Krochmalna 92 - Sypialnie w Domu Sierot Korczaka - łóżka z drewnianymi "parawanami"!Dwa zdjęcia z Krochmalnej 92.

Opisując sypialnie w Domu Sierot zapomniałem wspomnieć jak ciasno stały tam łózka. No i to ze miedzy łóżkami byle swoiste drewniane "przedzielacze"!

Czy ktoś może wie jak taki oddzielacz, stały parawan się nazywa po polsku?

Górne zdjęcie z 1940 r a dolne z 1928 r.

Wednesday, June 17, 2015

Kolonie Korczaka "Różyczka" w Gocławku - dojazd

Kolonie Różyczka w Gocławku.
.
Raz z podopiecznymi z Domu Sierot przyjeżdżał Korczak, raz Wilczyńska, opiekując się z osobna chłopcami i dziewczętami. Przyjeżdżali zazwyczaj pociągiem. Bursisci i wychowawcy natomiast tramwajem 24 do pętli Gocławek. Pętla tramwajowa "Gocławek" powstała u zbiegu ulic Grochowskiej i Olszynki Grochowskiej w związku z utworzeniem linii nr 24 łączącej Gocławek z Placem Trzech Krzyży. Ta droga od pętli tramwajowej była dłuższa, ale komunikacja tramwajowa była tańsza od kolejowej. Droga też była milsza, bo szło się wśród pól, jak opowiadali moi rodzice.
.
Dzięki za fotografie Adam Matysiak!!!

Tuesday, June 16, 2015

Jak kochać dziecko, Dziecko w rodzinie - PIERWSZA KSIĄŻKA JANUSZA KORCZAKA NA WOLNYCH LEKTURACH

 Janusz Korczak pisze w „Jak kochać dzieci…”:
 „To jeden z najzłośliwszych błędów sądzić, że pedagogika jest nauką o dziecku, a nie o człowieku… Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczeń, innych popędach, innej grze uczuć.”PIERWSZA KSIĄŻKA JANUSZA KORCZAKA NA WOLNYCH LEKTURACH

.
Pierwsze wydanie (1918) książki można czytać na polona.pl.
http://polona.pl/item/3396498/5/

.
Dziecko w rodzinie Janusza Korczaka (pierwsza część eseju Jak kochać dziecko) – to nie poradnik ani wykład, ale zapis własnych, przepojonych szacunkiem do drugiego człowieka spostrzeżeń i doświadczeń pediatry, pedagoga i humanisty. To propozycja pewnej optyki i postawy uważności, książka mogąca być wsparciem dla rodziców i wychowawców, ale nienarzucająca żadnych dogmatów i gotowych rozwiązań.
.
http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziecko-w-rodzinie.html

Monday, June 15, 2015

To the Honorable Mr. Krupka - a letter from Janusz Korczak


מכתב של ינוש קורצ'ק (Janusz Korczak) מ - 28/6/1940. הוא ממוען אל האדון הנכבד קרופקה (Krupka) וראש הכפר ואוורה (Wawra), ומתייחס כנראה לאירוע שקרה באחד ממחנות הקיץ שאליו נסעו חניכי בית היתומים שניהל קורצ'ק. לשונו: חברת "עזרה ליתומים" בוורשה (Warszawa) רחוב קרוכמלנה (יקטורובסקה - Krochmalna - 62) ...The letter from Janusz Korczak to The Honorable Mr. Krupka, the Mayor of the village of Wawer.


Korczak is enclosing some of his books. It is evident that the letter is written in Rózyczka and send to Stanislaw Krupka by the messengers, thus as Korczaks ask Krupka if he might visit him in his private home in the evening (instead of his office). Handwriting below relates to an event of stolen bicycle and mandoline that occurred at the Rózyczka the summer camp.

Thanks to Stanislaw Krupka, the children from the orphanages and Korczak managed to travel from Warsaw to Goclawek during Summer 1940. After they returned they were forced to leave 92 Krochmalna (street) and move to the Warszawa Ghetto.


Letterhead: 
"Pomoc Dla Sierot" [Orphans Aid] Society in Warsaw
92 Krochmalna Street
tel: 24 - 01
The Management


Dear Sir,
In stead of business card, I am allowing myself to attach a number of books I have written. A discussion in an office of the community embarrasses me. Would You be so good to agree to visit You at your private home? At what time today? 

Very truly yours,
Dr. H. Goldszmit [Korczak's actual name]


Below this in K's handwriting: 
I inform you (at this point in a private manner) that on the night between Friday and Saturday a bicycle was stolen (insulting damage) and a mandolin.The copy of the letter is at Wawer municipal house in Poland, Ghetto Fighters House in Israel, Warszawa Museum - Korczakianum in Warszawa.