Friday, October 21, 2016

אֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ (En kol chadásh táchat hashámesh - po łacinie Nihil novum czyli krótka recenzja "Wstępu" z 1944 roku pióra Ady Poznańskiej do Janusza Korczaka "wojennego wydania" Króla Maciusia I.Nihil Novum a wlasciwie Nihil sub sole novum,
to ze Starego Testamentu po hebrajsku
אֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ 

(en kol chadásh táchat hashámesh,
albo angielsku “there is nothing new under the sun”.

To moja krótka recenzja "Wstępu" z 1944 roku pióra Ady Poznańskiej do "wojennego wydania" Króla Maciusia I. To było polskie ministerstwo Rzadu londyńskiego które wydało ksiażkę w 1944 r w Jerozolimie.

.
Na końcu Wstępu, trochę lakonicznie stwierdza Ada Poznańska ze Korczak zmarl razem z dziecmi...

Ciekawostka - Stempel 2 Korpusu Polski - to chyba tzw Armia gen. Andersa która uformowana w Rosji "przeszła na zachód" i wylądowała na "na wschodzie", m.in. na terenach obecnego Izraela i Egiptu.
W składzie brytyjskiej 8 Armii, uczestniczył 2 KP w kampanii włoskiej. W maju 1944 zdobywał Linię Gustawa zdobywając Monte Cassino, następnie na Linii Hitlera (Piedimonte). W lipcu 1944 na wybrzeżu Morza Adriatyckiego wyzwolił Ankonę, sierpień-wrzesień przełamał linię Gotów, w październiku walczył w Apeninach. W kwietniu 1945 brał udział w bitwie o Bolonię.
Ciekawe jak Król Macius dotarł do Polski gdyż wiekszosc żolnierzy i oficerów pozostało na zachodzie, głównie w Wielk.  Brytanii.

Sunday, October 16, 2016

Muzeum Polin "über alles, über alles in der Welt " ?Tak, to jest przerażające gdy Muzeum Polin nie chce poprawić kłamstw i uważają siebie za "über alles, über alles in der Welt "!‎

Poprzednio pisałem że błąd którego się nie poprawia przez 9 miesięcy staje się notorycznym kłamstwem. A tu nie jeden tylko liczba mnoga. To dla mnie ważna informacja czy na początku Wielkiej akcji wysyłano z Umszlagu do Treblinki 4 000 czy też podwójną, prawie potrójną ilosć do 11 000. Nie rozumiem dlaczego w Muzeum Polin obniżają!

Pan Stola w opisanym muzeum obiecał poprawić błędy dotyczące Korczaka - kilkadziesiąt na tych stronach internetowych ale nic się nie stało. 

Obiecanki cacanki albo czas zmienić dyrekcje i pracowników naukowych bo nazwa "muzeum" oznacza że instytucja prowadzi prace naukową.

Takie "niepoprawiane błędy" rozpowszechniają się błyskawicznie jak są na internecie. Dlatego trzeba takie błędy natychmiast korygować. Jak ich się przez 9 miesięcy nie koryguje to to już jest fakt rozpowszechniania kłamiliwych faktów i nic innego.