Friday, October 21, 2016

אֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ (En kol chadásh táchat hashámesh - po łacinie Nihil novum czyli krótka recenzja "Wstępu" z 1944 roku pióra Ady Poznańskiej do Janusza Korczaka "wojennego wydania" Króla Maciusia I.Nihil Novum a wlasciwie Nihil sub sole novum,
to ze Starego Testamentu po hebrajsku
אֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ 

(en kol chadásh táchat hashámesh,
albo angielsku “there is nothing new under the sun”.

To moja krótka recenzja "Wstępu" z 1944 roku pióra Ady Poznańskiej do "wojennego wydania" Króla Maciusia I. To było polskie ministerstwo Rzadu londyńskiego które wydało ksiażkę w 1944 r w Jerozolimie.

.
Na końcu Wstępu, trochę lakonicznie stwierdza Ada Poznańska ze Korczak zmarl razem z dziecmi...

Ciekawostka - Stempel 2 Korpusu Polski - to chyba tzw Armia gen. Andersa która uformowana w Rosji "przeszła na zachód" i wylądowała na "na wschodzie", m.in. na terenach obecnego Izraela i Egiptu.
W składzie brytyjskiej 8 Armii, uczestniczył 2 KP w kampanii włoskiej. W maju 1944 zdobywał Linię Gustawa zdobywając Monte Cassino, następnie na Linii Hitlera (Piedimonte). W lipcu 1944 na wybrzeżu Morza Adriatyckiego wyzwolił Ankonę, sierpień-wrzesień przełamał linię Gotów, w październiku walczył w Apeninach. W kwietniu 1945 brał udział w bitwie o Bolonię.
Ciekawe jak Król Macius dotarł do Polski gdyż wiekszosc żolnierzy i oficerów pozostało na zachodzie, głównie w Wielk.  Brytanii.