Tuesday, April 24, 2018

Jim Bao - so he looked like in March 2006


Estera Winogron - Esterka Winogronówna - Panna Esterka z Domu Sierot Korczaka


Estera Winogronówna (Esterka), podobnie jak Rywka Boszes, (RB -bursistka studentka medycyny), pomagała Korczakowi w jego codziennych zabiegach lekarskich w Domu Sierot. Była studentką Wydziału Przyrodniczego UW. Bardzo lubiana przez dzieci, poza normalną pracą opiekuńczą zajmowała się w Domu Sierot sprawami zespołu tanecznego no i wspomnianymi "zabiegami lekarskimi Korczaka".

Pani Estera Winogronówna rezyserowała sztukę Poczta w Domu Sierot. Przedstawienie odbyło się 18 lipca 1942 roku, zaledwie 4 dni przed rozpoczęciem likwidacji warszawskiego getta czyli 22 lipca 1942 roku. Złapana na ulicy i deportowana do Treblinki na początku Akcji latem 1942 roku.
.
Był w Warszawskim getcie Szlomo Winogron. Nie wiem czy to rodzina Estery.
Szlomo był dowódcą jednego z oddziałów bojowych Haszomer Hacair biorących udział w powstaniu w getcie w-skim. Zginął w walce. Wiadomo ze brat/siostra Estery przezył(a) wojne ale czy napisał(a) cos o niej, nie wiem.
.
Moze ktos ma lepsze zdjecie Esterki o której jest nawet ksiązka ale wiadomosci innych raczej brak.
Archiwum UW sie kłania  a tam Panie archiwistki na UW juz szukaję teczki Estery Winogron. Nie znalazły, niestety. Oto ich list:

Szanowny Panie,

Teczka studencka Estery Winogron uległa zniszczeniu w czasie wojny. Zachował się jedynie wpis w Albumie Studentów, z którego wynika, że Estera Winogron urodzona 25.12.1914 roku w Warszawie , wyznania mojżeszowego, świadectwo dojrzałości uzyskała w Gimnazjum Towarzystwa Zjednoczenie w Warszawie 19.05.1932 roku, immatrykulowana 12.10.1932 roku na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym – biologia.

Są to wszystkie informacje jakie mamy.

Z poważaniem
A. D.