Pierwsza strona "Małego Przeglądu" z 1 września 1939. Młody szomer* jest widoczny z lewej strony z idacymi za nim innymi... Rysunek wykonany prawdopodobnie przez przyjaciela Korczaka Meira Faszynka. |
Mały Przegląd: pismo dzieci i młodzieży: tygodniowy dodatek bezpłatny do nr 244 "Naszego Przeglądu". R.14, nr 35 ( 1 września 1939). |
Trzecia strona "Małego Przeglądu" z 1 września 1939 |
Mały Przegląd - O Poezji Szomrowej |
W ostatnim numerze pisma Mały Przegląd który ukazał się 1 września 1939 roku w dniu wybuchu wojny nie ma słowa o wojnie. Jest natomiast artykuł o obozie szomrowskim i o koloniach letnich.
W innych numerach pisma Mały Przegląd oprócz reportaży z obozów szomrów są inne opisy działalności szomrów jak np. obchody święta Lag Baomer wraz z dziećmi z Domu Sierot. Haszomer Hacair wydawał w Warszawie i we Lwowie własne pismo, miesięcznik Młody Czyn z którym współpracował.
"Mały Przegląd" ukazywał się przez 13 lat. Większość młodych czytelników i reporterów Małego Przeglądu nie przeżyło Zagłady.
Urywek z artykułu Na kolonii szomrowskiej.
Mieliśmy owego dnia grę skautową, w której brały udział dwie grupy: wartownicy i podkradający się. Wartownicy byli ukryci w krzakach i pilnowali chorągwi. Podkradający się zaś chcieli zdobyć chorągiew i oczywiście nie być zauważonymi przez wartowników. Jeżeli wartownik ujrzał podkradającego się, mówił: "Amod" czyli "Zatrzymaj się" i odbierał mu krawat. Zdobyte krawaty trzeba było oddać naszemu kierownikowi Szmuelowi, który był w Dąbrówce, w pewnej wiosce pod Kazimierzem. Z kilkoma koleżankami pobiegłyśmy do Dąbrówki, by oddać Szmuelowi zdobyte krawaty. Zamiast Szmuela zastałyśmy dyżurnego. Na pytanie...
Młody Czyn - Pismo Młodzieży Szomrowskiej o Korczaku. |
Młody Czyn - Pismo Młodzieży Szomrowskiej o Korczaku. |
Ostatnia zmiana szaty "Małego Przeglądu". 21 maja 1937 roku ukazuje się gazeta w nowej szacie graficznej. Tak będzie wyglądała gazeta do ostatniego numeru czyli do 1 września 1939 roku. Znika rysunek młodzieży - dwóch dziewczynek i chłopca i pojawia się mały szomer* z łopatą za którym przy wschodzącym słoncu podąża młodzież. Rysunek z Erec Izrael wykonany prawdopodobnie przez przyjaciela Korczaka Meira Faszynka.
Po wojnie organizacja stała się partią polityczną. Razem z innymi syjonistami zajmowała się nielegalnymi przerzutami Żydów do Palestyny, a także działalnością społeczną (np. opieką nad sierotami żydowskimi). Haszomer Hacair rozwiązano w Polsce w 1949, ale powstała w Polsce na nowo w 2015 roku
* Szomrowcy to potoczna nazwa członków Ha-Szomer Ha-Cair.
** Ha-Szomer Ha-Cair (Haszomer Hacair, hebr.השומר הצעיר, „Młody Strażnik”) – międzynarodowa skautowa żydowska organizacja młodzieżowa. Powstała w 1916 w Wiedniu z połączenia ruchu Ceirej Cijon (mającego charakter kółek samokształcenia z lekcjami hebrajskiego) oraz organizacji Ha-Szomer "Strażnik" o charakterze skautowym, opartej głównie o brytyjski model skautingu.
W 1924 roku powstała w Gdańsku Światowa Federacja Haszomer Hacair. W szesnastoosobowej grupie założycielskiej w Polsce znalazł się m.in. Janusz Korczak (Henryk Goldszmit).
Skautowska organizacja Haszomer Hacair dążyła do budowy żydowskiej państwowości w Palestynie, zajmowała się wychowaniem młodzieży oraz przygotowaniem jej do osadnictwa kibucowego.