Wednesday, June 22, 2022

Szkoła podstawowa do której chodził Janusz Korczak to "Szkoła prywatna męzka sześcioklassowa z kursem progimnazyów VI-cio klassowych" - Kara chłosty.

Kamienica, Freta 16 (pierwsza od lewej), istnieje do dzisiaj. Tutaj pedagog Augustyn Szmurło prowadził szkołę prywatną przez 9 lat. Do tej szkoły został zapisany Korczak w 1885 roku. Ulica Freta w Warszawie. Pierwsza od lewej kamienica przy Freta 16, z szyldem aptecznym na parterze. Fot. Maurycy Pusch, ok. 1895. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kamienica Dulfusa, Freta 1 (pierwsza po lewej), róg Długiej. Kamienica istnieje do dzisiaj. Tutaj pedagog Augustyn Szmurło załozył i prowadził szkołę prywatną. Do tej szkoły, po przeprowadzce do budynku na ul. Freta 16, został zapisany Korczak w 1885 roku.

1885. Rafalskiego Warszawski Rocznik Adresowy Firm Handlowych, Przemysłowych i Rękodzielniczych : z dołączeniem adresów znakomitszych firm prowincji oraz wiadomości informacyjnych na rok 1885. W tej księdze adresowej szkoła Augustyna Szmurło jest wymieniona pośród Zakładów Naukowych pod b. Prywatne, str. 18. Adres Freta 1 więc zapewne Korczak właśnie tam rozpoczął naukę. Natomiast w Rafalskiego Roczniku Adresowym z 1886 roku jest adres szkoły Augustyna Szmurło pod numerem Freta 16.  Ulica Freta 16 to dom w którym ur. się Maria Curie Skłodowska.  Zarówno budynek Freta 1 jak i budynek Freta 16 istnieją do dzisiaj.

1886. Rafalskiego Warszawski Rocznik Adresowy Firm Handlowych, Przemysłowych i Rękodzielniczych: z dołączeniem adresów znakomitszych firm prowincji oraz wiadomości informacyjnych na rok 1886. W tej księdze adresowej szkoła Augustyna Szmurło jest wymieniona pośród Zakładów Naukowych pod b. Prywatne, str. 38. Adres Freta 1 więc zapewne Korczak właśnie tam rozpoczął naukę. W Rafalskiego Roczniku Adresowym z 1886 roku jest adres szkoły Augustyna Szmurło pod numerem Freta 16. Dom w którym ur. się Maria Curie Skłodowska.  Zarówno budynek Freta 1 jak i budynek Freta 16 istnieją do dzisiaj.


Informacja o otworzeniu szkoły (czteroklasowej) na ulicy Freta, Słowo, 26 sierpnia 1884, str. 3.

Szkoła podstawowa do której chodził Janusz Korczak to "Szkoła prywatna męzka sześcioklassowa z kursem progimnazyów VI-cio klassowych", którą utrzymywał w Warszawie polski pedagog Augustyn Szmurło. Wiadomo ze działała w Warszawie na ul. Freta 1 i Freta 16. Szkoła  jest wymieniona w "Rafalskiego Warszawski Rocznik Adresowy Firm Handlowych, Przemysłowych i Rękodzielniczych : z dołączeniem adresów znakomitszych firm prowincji oraz wiadomości informacyjnych na rok 1885 i na rok 1886".
Informacja o otworzeniu szkoły (czteroklasowej) na ulicy Freta, Słowo, 26 sierpnia 1884, str. 3.

Korczak zaczął szkołę w 1885 roku i chodził do niej do roku 1886 lub 1887. Augustyn Szmurło który założył i prowadził tą szkołę prywatną przez 9 lat zmarł w 1888 roku.   Korczak opisał tą szkołę dopiero w Pamiętniku pisanym w 1942 roku, m.in. kary cielesne. Jednak w wielu książkach Korczaka odczuwa sie jego stanowczy stosunek do przemocy i kar cielesnych. 

Szmurło w rozdziale swojej książki "Urządzenia szkoły pod względem dyscyplinarnym" wspomina karę cielesna która wg. niego powinna być stosowana o ile potrzebna wyłącznie w stosunku do małych dzieci od pierwszej do trzeciej klasy. Wykonanie kary "Domowe skarcenie" powierzał Szmurło "Opiece domowej".
Podobno Korczak głęboko przejął się stosowaną tam karą chłosty, że rodzice musieli zabrać go ze szkoły i pobierał naukę prywatnie w domu (na Miodowej 19).

Księga Adresowa z adresem szkoły Szmurły, Freta 1 jest z roku 1885 a z adresem Freta 16 z 1886 więc zapewne Korczak tam właśnie, na Freta 16, Henryk Goldszmit, Korczak rozpoczął naukę.
Pod tym adresem urodziła się przyszła noblistka Maria Skłodowska. Do czasu przeprowadzki na ulicę Nowolipki w 1868 roku Skłodowscy wraz z dziećmi mieszkali prawdopodobnie w oficynie w głębi podwórza. Oficyny te wyburzono w 1954 roku.





Szmurło: Urządzenia szkoły pod względem dyscyplinarnym

Przejście Korczaka z "Dziecka Salonu" do szkoły na Freta 1 musiało być wielkim wstrząsem.



Cytaty na temat kar cielesnych, rózgi. Król Maciuś na wyspie bezludnej. Janusz Korczak. 1923.


Korczak pisze w Pamietniku pisanym w Warszawskim Getcie w 1942 roku: Ulica Miodowa i Freta. I na Freta była szkoła Szmurły. Tam rózgi dawali. Też autentyczne. Ale nie ma porównania. Godzina czwarta. Odciemniłem jedno okno, żeby nie budzić dzieci. Reginka ma erythema nodosum.

Janusz Korczak w Kiedy znów będę mały
Pamiętam, jeden chłopiec dostał wtedy rózgi. Nauczyciel kaligrafii go bił. Tylko nie wiem, czy nauczyciel nazywał się Koch, a uczeń Nowacki, czy uczeń Koch, nauczyciel Nowacki.
Strasznie się wtedy bałem. Tak mi się jakby zdawało, że jak jemu skończą, to mogą mnie złapać. I wstydziłem się okropnie, bo go bili na goło. Wszystko mu poodpinali. I przy całej klasie, zamiast kaligrafii.
Brzydziłem się potem chłopca i nauczyciela. A potem, jak się tylko ktoś gniewał albo krzyknął, zaraz czekałem, że będą bili.


Janusz Korczak w Pedagogika żartobliwa
Jestem bezwzględnym, nieubłaganym przeciwnikiem kary cielesnej. Baty, dla dorosłych nawet, będą tylko narkotykiem, nigdy — środkiem wychowawczym. — Kto uderza dziecko, jest jego oprawcą. — Nigdy bez uprzedzenia i tylko w obronie koniecznej — raz! — w rękę raz bez gniewu (jeśli w żaden sposób nie można inaczej).

Janusz Korczak w Król Maciuś Pierwszy
— Bo mnie ojciec tak sprał za ten papier, że mi szrapnele przed oczami latały.
— Sprał cię, powiadasz? — zdumiał się Maciuś.
— A tak. „Prawo królewskie — powiada — dawać ci fawory, a moje ojcowskie prawo, kundlu jeden, kości ci porachować. W pałacu ty królewski, a w domu ty plutonowski. A ojcowska ręka pewniejsza od królewskiej łaski”.
 

Korczak - Henryk Goldszmit kontynuował naukę w 7. Rządowym Gimnazjum Męskim na warszawskiej Pradze, przy ul. Brukowej.

Henryk Goldszmit (Korczak) kontynuował naukę w 7. Rządowym Gimnazjum Męskim na warszawskiej Pradze, przy ul. Brukowej. W 1898 r. wziął udział w konkursie na sztukę teatralną, ogłoszonym przez „Kurier Warszawski”. Podpisał się pseudonimem Janasz Korczak zaczerpniętym z powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, Historia o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie. Zecer jednak zmienił imię Janasz na Janusz i odtąd Goldszmit podpisywał swoje utwory nazwiskiem Janusz Korczak.

Informacja o otworzeniu szkoły (czteroklasowej) na ulicy Freta, SLOWO 1884 r.,str. 3.