Wednesday, May 2, 2018

Janusz Korczak - Lag Baomer - Dzień Dziecka - Mordechaj Anielewicz - Może znów rozegramy mecz w dwa ognie z reprezentacją "Domu Sierot". W zeszłym roku zwyciężyli nas w stosunku 3:0.

Lag Baomer i dzieci z Domu Sierot Korczaka z ul. Krochmalnej 92 Ubrania nie szomrowskie ale dusze chyba tak. Lag Baomer to odświętny dzień w kalendarzu żydowskim, który obchodzimy zabawami na powietrzu (dzieci tradycyjnie bawią się łukiem i strzałami), ogniskiem i innymi radosnymi atrakcjami.

Lag Baomer i szomrowcy. Pierwszy z lewej Komendant Powstania w Getcie Warszawskim, Mordechaj Anielewicz (1937 rok).

Po śniadaniu odbędą się gry sportowe. Może znów rozegramy mecz w dwa ognie z reprezentacją "Domu Sierot". W zeszłym roku zwyciężyli nas w stosunku 3:0. Zobaczymy, komu ten Lag Beomer przyniesie zwycięstwo. Emanuel.*

Czy zachowala się kopia filmu "Lag ba-Omer szel Ha-Szomer ha-Cair be-Warsza” (Organizacja Ha-Szomer ha-Cair obchodzi święto Lag ba-Omer w Warszawie) w reżyserii Saula Goskinda? Premiera filmu odbyła się 1929 roku. Może tam odnajdziemy Korczaka, p. Stefę lub Mordechaja Anielewicza (wtedy 10 lat)?
.
Korczak chciał by w
łaśnie ten dzień był ogłoszony w Polsce jako Dzień Dziecka (bez względu na wyznanie) i podpisał petycję by ludzie oddali dniówkę na cele tego święta zbierane przez Żydowski Fundusz Narodowy (Keren Kajemet LeIsrael). Gazeta Nasz Przegląd opublikował petycję.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku.
Mały Przegląd: pismo dzieci i młodzieży: tygodniowy dodatek bezpłatny do nr 131 "Naszego Przeglądu". R.8, nr 19 (12 maja 1933).