Thursday, May 3, 2018

Poniedziałek 3 maja 1943 - Bunkier przy Franciszkańskiej 30 - Powstanie w Getcie Warszawskim


Bunkry w getcie, mimo nazwy nie miały charakteru bojowego. Bardziej pasowałaby do nich nazwa kryjówki lub schrony. Budowano je nie do walki, ale by ukryć się i ocalić życie w trakcie wywózek do obozów zagłady.

Kryjówki lub bunkry były w calym Getcie, Pod istniejacymi domami i pod ruinami domów. Na przykład przy Franciszkańskiej znajdowały się cztery duże schrony (nr 22, 27, 30, 37), podobnie przy Gęsiej (nr 3, 6/8, 18 na rogu z Okopową), przy Nalewkach osiem (14, 21, 23/25, 27, 34, 37, 38, 45), na Świętojerskiej pięć (28, 30, 34, 36, 38), na Wałowej sześć (2, 4, 6, 8, 10, 11).

Poniedziałkowa Akcja - 3 maja rozpoczyna się o godzinie 9.00.  Podobnie jak w dni poprzednie to ta Akcja to szukanie bunkrów i przeczesywanie strychów. Coraz więcej z 24 sektorów na które Niemcy podzielili getto zostaje przeszukane. 

Z powodu braku amunicji i żywności powstańcy są bezradni wobec taktyki Niemców polegającej między innymi na systematycznych podpaleniach domów. Sytuacja bojowców znacznie się pogarsza, w ciągu dnia muszą chronić się w bunkrach. Od kilku dni nie mają kontaktu ze "stroną aryjską". O 10 wieczór Niemcy wychodzą z Getta zostawiając tylko oddziały zwiadowcze.

W raporcie z tego dnia Stroop melduje: „W większości wypadków Żydzi przed opuszczeniem bunkrów stawiali opór z bronią w ręku. W związku z tym zanotowano dwa wypadki zranienia. Część Żydów i bandytów strzelała z pistoletów z obu rąk”. Po raz kolejny w jego raporcie pojawia się wzmianka, że w walkach biorą udział kobiety. Schwytane zostają tysiąc czterysta dziewięćdziesiąt dwie osoby, dziewięćdziesiąt pięć ginie na miejscu. 

Wśród wykrytych bunkrów znajduje się duży schron przy ulicy Franciszkańskiej 30, gdzie przebywają grupy bojowe ŻOB z terenu szopu szczotkarzy. Wielu obrońców ginie w beznadziejnej walce. Pozostali przenoszą się do bunkrów na Franciszkańską 22 i Miłą 18.

Wśród wykrytych bunkrów znajduje się duży schron przy ulicy Franciszkańskiej 30, gdzie przebywają grupy bojowe ŻOB z terenu szopu szczotkarzy. Wielu obrońców ginie w beznadziejnej walce. Pozostali przenoszą się do bunkrów na Franciszkańską 22 i Miłą 18. Zdjęcia po prawej stronie to 1935 i 1945 rok.