Sunday, December 11, 2022

Korczak wiedział że "W czasie lata dzieci się nudzą, To ogólnie znana rzecz" i dlatego dzieci z kolonii na Gocławku robiły wyjazdy do okolicznych miejscowości. m.in. do Świdra. Wysiadamy na siódmej stacji!

 Dzieci z Domu Sierot Korczaka.
Świder i most nad rzeką Świder. 

Ze stacji Wawer do stacji Świder było 24 km. Tak że pół godziny jazdy koleją.
Wysiadamy na siódmej stacji! mówili wychowawcy i dzieci liczyły stacje".

Ze stacji Wawer do stacji Świder było 24 km. Tak że pół godziny jazdy koleją.
Wysiadamy na siódmej stacji! mówili wychowawcy i dzieci liczyły stacje.


W czasie deszczu dzieci się nudzą, To ogólnie znana rzecz. Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się, Ale strasznie nudzą się. To tekst piosenki z Kabaretu Starszych Panów.

Korczak wiedział że "W czasie lata dzieci się nudzą, To ogólnie znana rzecz" i dlatego dzieci z kolonii na Gocławku robiły wyjazdy do okolicznych miejscowości. m.in. do Świdra*. Tam była woda i rzeka której Korczakowi tak brakowało.

Ze stacji Wawer która by
ła najbliższą stacją kolejową dla kolonii Korczaka, do stacji Świder było 24 km. Tak że pół godziny jazdy koleją. Korczak jadąc z Warszawy do dzieci na kolonie letnie jechał prawdopodobnie ze stacji Warszawa Most do stacji Wawer gdzie na niego czekała bryczka z furmanem z fermy Różyczka.

Wysiadamy na siódmej stacji! mówili wychowawcy i dzieci liczyły stacje.

Ja pamiętam że przy moście kolejowym było głęboko, do pasa!




Droga Korczaka na kolonie. Ze stacji Warszawa Most pod mostem Kierbedzia można bylo jechać koleją do stacji Wawer.


Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska przyjeżdżali zazwyczaj na kolonie pociągiem. Bursisci, wychowawcy i dzieci natomiast tramwajem 24 do pętli Gocławek. Pętla tramwajowa "Gocławek" powstała u zbiegu ulic Grochowskiej i Olszynki Grochowskiej w związku z utworzeniem linii nr 24 łączącej Gocławek z Placem Trzech Krzyży. Ta droga od pętli tramwajowej była dłuższa, ale komunikacja tramwajowa była tańsza od kolejowej. Droga też była milsza, bo szło się wśród pachnących pól, jak opowiadali moi rodzice.

* Nazwa Świder rzeki pochodzi prawdopodobnie od prasłowiańskiego wyrazu swid lub świd (praindoeuropejski rdzeń sweld), który oznacza woda, wilgotny, błyszczeć, lśnić. Znaczenie etymologiczne może mieć też kręty charakter rzeki, jak również powstające w jej nurcie wiry wodne – „świdry”.