Rzeźbiarka Bala (Beile Breindel) Leser i Korczak |
Po pierwszej "Zapaści" Komitetu Korczakowskiego, tej stalinowskiej, myślano że ten okres niełaski już nie powróci. Powrócił! Szybko!
Komitet Korczakowski chciał by w Warszawie postawić pomnik Korczaka. Chodziło o miejsce. Było wtedy kilka propozycji i pierwsze studia zrobione przez kilku artystów, m.in. przez rzeźbiarkę znaną jako Zofia Woźna.
Miejsca na pomnik Korczaka proponowane w Warszawie przez Komitet Korczakowski były wszystkie odrzucane. Wreszcie powiedziano delegacji komitetu Korczakowskiego w której był i Pan Misza i Pan Jerzy, mamy własnych bohaterów...
Rzeźbiarka Bala Leser (Beile Breindel Leser) urodziła się 16 października 1897 w Krakowie jako córka Sary z domu Strücker i Markusa Lesera, trzecie dziecko Leserów. Miała jeszcze dwóch braci: Schaje Uschera i Chaima. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (w latach 1919-1927) pod kierunkiem Wojciecha Weissa, Józefa Pankiewicza, Fryderyka Pautscha, Felicjana Kowarskiego.
W czasie wojny zmieniła tożsamość i już do końca życia funkcjonowała pod nazwiskiem
Po wybuchu wojny Bala Leser uciekła do Lwowa i zmieniła tożsamość na Zofia Woźna. Działała w kooperatywie „Chudożnik”. Zaraz po wyzwoleniu przeniosła się do Lublina, a potem zamieszkała w Warszawie.