Tuesday, December 5, 2017

Janusz Korczak - Święto dziecka! - Dzień dziecka - Tydzień dziecka - Jeśli się zaczyna coś nowego, nigdy dobrze niewiadomo, co z tego będzie...

Święto dziecka! [Inc.:] Jeśli się zaczyna coś nowego, nigdy dobrze niewiadomo, co z tego będzie [...], 1930
Wariant tytułu: Jeśli się zaczyna coś nowego, nigdy dobrze niewiadomo, co z tego będzie
Adres wydawniczy:Warszawa : Polski Komitet Opieki nad Dzieckiem, [1930] Warszawa
Druk: Druk. Krajowa Opis fizyczny: 2 strony; 26x18 cm
Janusz Korczak, Jak kochać dziecko - Dziecko w rodzinie
WARSZAWA 1919 KRAKÓW

TOWARZYSTWO WYDAWNICZE W WARSZAWIE

MAZOWIECKA 12. STARE MIASTO 11. MARSZAŁKOWSKA 143.Baczność. Albo porozumiemy się teraz, albo rozejdziemy na zawsze. Każda myśl, która pragnie się wymknąć i ukryć, każde wałęsające się samopas uczucie, winny być przywołane do porządku i ustawione w karnym szeregu przez wysiłek woli.

Wzywam o magna charta libertatis, o prawa dziecka. Może jest ich więcej, ja odszukałem trzy zasadnicze:

1. Prawo dziecka do śmierci.
2. Prawo dziecka do dnia dzisiejszego.
3. Prawo dziecka, by było tem, czem jest.

Trzeba je poznać, by przy udzieleniu tych praw popełnić możliwie najmniej pomyłek. Pomyłki być muszą. Nie trwóżmy się ich: korrygować je będzie samo ze zdumiewającą czujnością, byleśmy nie osłabili cennej zdolności, potężnej siły obronnej.

Daliśmy zbyt wiele jedzenia lub niewłaściwe, zawiele mleka, nieświeże jajko, — zwymiotowało. Daliśmy niestrawną wiadomość — niezrozumiało, bezwartościową radę, nie strawiło, nie posłuchało. To nie czczy frazes, gdy mówię: szczęście dla ludzkości, że nie możemy zmusić dzieci, by ulegały wpływom wychowawczym i dydaktycznym zamachom na ich zdrowy rozum i zdrową ludzką wolę.

Janusz Korczak brał udział w różnych akcjach społecznych, np. „Tydzień Dziecka” Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem czy „Tydzień Sieroty” Związku Towarzystw Opieki nad Sierotami Żydowskimi „Centos”.


Janusz Korczak trafił do Polskiego Radia w 1930 roku. Jego pierwsza audycja to pogadanka emitowana 29 maja i zatytułowana Święto Dziecka. Emitowano ją w ramach Tygodnia Dziecka. Prawdopodobnie czytał powyższy tekst. W 1931 roku, w ramach tego samego Tygodnia Dziecka, Polskie Radio nadało napisane przez Korczaka słuchowisko w formie rozmowy pt. W sierocińcu.


W Polsce także już przed Drugą wojną światową obchodzono dzień dziecka. Świętowano nie, jak obecnie - 1 czerwca, ale 22 września. Tego dnia dzieci brały udział w uroczystych szkolnych akademiach, w których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1924(5) r.