Saturday, September 19, 2020

Na żydowski Nowy Rok, Rosz-ha-Szana - Trzy obrazy Gierymskiego - "Święto Trąbek" pokazujące "otrząsanie się" z grzechów.

 

"Święto Trąbek" z 1884 roku (dwa górne obrazy) przedstawia część nabrzeża Wisły w Warszawie na wysokości Nowego Miasta. Na drugim planie obrazu most kolejowy w okolicy dzisiejszego Mostu Gdańskiego). To żydowski Nowy Rok, Rosz-ha-Szana (Święto Trąbek jak to nazywają chrześcijanie). Słowo rosz znaczy głowa. Nazwę można więc przetłumaczyć dosłownie jako Głowa Roku. Muzeum Narodowe w Warszawie.

"Święto Trąbek" z 1886 roku (dwa górne obrazy) przedstawia część nabrzeża Wisły w Warszawie na wysokości Nowego Miasta. Na drugim planie obrazu most kolejowy w okolicy dzisiejszego Mostu Gdańskiego). To żydowski Nowy Rok, Rosz-ha-Szana (Święto Trąbek jak to nazywają chrześcijanie). Słowo rosz znaczy głowa. Nazwę można więc przetłumaczyć dosłownie jako Głowa Roku. Obraz zaginiony.

"Święto Trąbek" z 1890 roku przedstawia część nabrzeża Wisły w Warszawie na wysokości Mostu Kierbedzia (obecnie w tym miejscu Śląsko-Dąbrowski). To żydowski Nowy Rok, Rosz-ha-Szana (Święto Trąbek jak to nazywają chrześcijanie). Słowo rosz znaczy głowa. Nazwę można więc przetłumaczyć dosłownie jako Głowa Roku. Muzeum Narodowe w Krakowie.


Trzy obrazy Gierymskiego - "Święto Trąbek"
"Święto Trąbek" z 1884 i 1888 roku (dwa górne obrazy) przedstawia część nabrzeża Wisły w Warszawie na wysokości Nowego Miasta. Na drugim planie obrazu most kolejowy w okolicy dzisiejszego Mostu Gdańskiego). To żydowski Nowy Rok, Rosz-ha-Szana (Święto Trąbek jak to nazywają chrześcijanie). Słowo rosz znaczy głowa. Nazwę można więc przetłumaczyć dosłownie jako Głowa Roku.

Trzeci obraz Aleksandra Gierymskiego "Święto Trąbek" jest z 1890 roku. Namalowany niedaleko mostu Kierbedzia (obecnie w tym miejscu Śląsko-Dąbrowski).

Ten uroczysty dzień rozpoczyna dźwięk szofaru (o ile tego dnia nie wypada szabat jak w obecnym roku) - od tego ta polska potoczna nazwa Święto Trąbek. Innym obyczajem jest wyprawa nad rzekę, do której uczestnicy wyrzucają z kieszeni okruchy – ten symboliczny gest ma oznaczać oczyszczanie się z grzechów, aby wejść czystym w Nowy Rok.

Elul, to dwunasty ostatni miesiąc żydowskiego kalendarza to także czas odwiedzania grobów najbliższych i proszenia ich o wstawiennictwo u Boga, aby okazał swoją łaskę skruszonym grzesznikom.

Polecam szczególnie odwiedzenie grobów Gminie żydowskiej w Sztokholmie która zbezcześciła na cmentarzu Monument Zagłady jak i pamięć tam pochowanych ofiar Zagłady przywiezionych do szpitali szwedzkich latem 1945 roku z Bergen-Belsen. Dlatego właśnie ten moment modlitewnej zadumy podczas rytuału "otrząsania się" z grzechów polecam Gminie żydowskiej w Sztokholmie. Podobno religijni. Tym mostem kolejowym co widać na drugim planie obrazów Gierymskiego wywożono w 1942 i 1943 roku Żydów i Getta Warszawskiego do obozów śmierci: Treblinka i Majdanek. Dwa z 6 kamieni które gmina żydowska po cichu, latem 2020 wyrwała niszcząc Monument Zagłady miały wyryte nazwy TREBLINKA i MAJDANEK. Tam zginęli rodzice i siostry pochowanych od 1945 roku w Sztokholmie ofiar Zagłady.


Polecam szczególnie odwiedzenie grobów Gminie żydowskiej w Sztokholmie która zbezcześciła na cmentarzu Monument Zagłady jak i pamięć tam pochowanych ofiar Zagłady przywiezionych do szpitali szwedzkich latem 1945 roku z Bergen-Belsen. Polecam właśnie ten moment modlitewnej zadumy podczas rytuału "otrząsania się" z grzechów. Podobno religijni. Mostem kolejowym który widać na drugim planie obrazów Gierymskiego wywożono w 1942 i 1943 roku Żydów i Getta Warszawskiego do obozów śmierci: Treblinka i Majdanek. Dwa z 6 kamieni które sztokholmska żydowska gmina po cichu, latem 2020 wyrwała niszcząc Monument Zagłady miały wyryte nazwy TREBLINKA i MAJDANEK. Tam zginęli rodzice i siostry pochowanych od 1945 roku w Sztokholmie ofiar Zagłady. Każda zapalona świeczka to mogiła. Każdy z sześciu kamieni to symbol 1 miliona zamordowanych.