Thursday, November 17, 2022

Dekalog Janusza Korczaka - Dekalog to Dziesięć przykazań lub Dziesięć Oświadczeń עשרת הדיברות - "Na Krochmalnej były gipsowe tablice z tekstem dekalogu w języku hebrajskim." - Prawda czy nowy mit? - Nie trzeba wymyślać nowego Dekalogu i przypisywać go Korczakowi.

Mam teraz tysiąc pytań do mojego Taty, Pana Miszy, byłego bursisty i wychowawcy w Domu Sierot Korczaka. Jedno z nich to na temat gipsowych tablic z tekstem dekalogu w języku hebrajskim. Podobno były na zewnątrz, na scianie Domu Sierot. 7 (siedem) Oświadczeń zaczyna się od לא - Lo - Nie.

Teraz mam tysiąc pytań do mojego Taty, Pana Miszy, byłego bursisty i wychowawcy w Domu Sierot Korczaka. Jedno z nich to na temat gipsowych tablic z tekstem dekalogu w języku hebrajskim. Podobno były na zewnątrz, na scianie Domu Sierot.

Teraz mam tysiąc pytań do mojego Taty, Pana Miszy, byłego bursisty i wychowawcy w Domu Sierot Korczaka. Jedno z nich to na temat gipsowych tablic z tekstem dekalogu w języku hebrajskim. Podobno były na zewnątrz, na scianie Domu Sierot. Dolny brzeg tablic znajdował się na wysokości 1,8 m, a ich wysokość wynosiła 1,5 m. Duże! Powinny dlatego być widoczne na zdjęciach z Krochmalnej. Ale nikt ich nie widzial ani nie opisal oprócz jednej osoby. "Dekalog na ścianie wschodniej" - ale nie było takowej w Domu Sierot gdyz do sciany wschodniej przylegała czynszowa kanienica. Na ścianie południowej tez nie ma a umieszczenie od strony podwórka tylnego, zacienionego nie miałoby szans.

Tablice „na ścianie wschodniej” Domu Sierot – to informacja ze wspomnień Antoniego Reńskiego (1924-2003, m.in. autora "Czytanie z dłoni). Jego relacje w sprawie tablic są nieco odmienne w różnych źródłach i jak dotąd nikt ich jeszcze nie potwierdził.

Czy był to naprawdę tekst Dekalogu czy też tekst swoistego Dekalogu zredagowanego przez Korczaka? Wiele “Dekalogów Korczaka” a właściwie Dziesięciu Oświadczeń a często nawet podwójne dekalogi Korczaka gdzie przykazan jest aż 21 można znaleźć na internecie.

Dla mnie najwazniejsze oświadczenie Korczaka to "Nie ma dzieci - są ludzie. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka." Nie trzeba wymyślać nowego Dekalogu i przypisywać go Korczakowi.
Tablice „na ścianie wschodniej” Domu Sierot – to informacja ze wspomnień Antoniego Reńskiego (1924-2003), m.in. autora "Czytanie z dłoni"). Jego relacje w sprawie są nieco odmienne w różnych źródłach i jak dotad nikt ich jeszcze nie potwierdził.

Wracając do pytania do mojego Taty. Chodzi o informacje którą znalazłem na Internetowej Bazie danych getta warszawskiego. Tekst dotyczacy Tablic Dekalogu na Krochmalnej 92, poniżej:

Na wschodniej ścianie budynku na Krochmalnej były gipsowe tablice z tekstem dekalogu w języku hebrajskim. Dolny brzeg tablic znajdował się na wysokości 1,8 m, a ich wysokość wynosiła 1,5 m. Na polecenie narzuconego przez Niemców zastępcy dyr. Gimnazjum, St. Stantejskiego, tablice zostały zasłonięte fioletowym pluszem. Tablice przetrwały do 23 marca 1943 r. Wtedy wyrzucono z budynku szkołę, a rozgościło się w nim Hitlerjugent. Tablice zostały skute.

Przykłady “Dekalogów Korczaka” a właściwie Dziesięciu Oświadczeń a często podwójne dekalogi gdzie przykazan jest aż 21 można znaleźć na internecie.

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/10-waznych-zasad-wychowywania-dzieci-wedlug-janusza-korczaka/

Inne dekalogi na internceie, 10 ważnych zasad wychowywania dzieci według Janusza Korczaka
1. „Nie oczekuj, że twoje dziecko będzie takim, jakim ty chcesz żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie tobą”.
2. „Nie żądaj od dziecka zapłaty za wszystko, co dla niego zrobiłeś. Dałeś mu życie, jak on miałby ci się odwdzięczyć? Ono da kiedyś nowe życie, a jego dziecko następne”.
3. „Nie mścij się na dziecku za swoje krzywdy, żebyś na starość nie jadł suchego chleba. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”.
4. „Nie patrz na jego problemy z wysoka. Życie daje każdemu według jego sił i możesz być pewien, że dla niego jest ono tak samo ciężkie jak dla ciebie, a może nawet i cięższe, gdyż nie ma jeszcze doświadczenia”.
5. „Nie poniżaj!”
6. „Nie zapominaj, że najważniejsze spotkania człowieka to spotkania z dziećmi. Zwracaj na nie więcej uwagi — nigdy nie wiemy, kogo spotykamy w dziecku”.
7. „Nie zamęczaj się, jeśli nie możesz czegoś zrobić dla swojego dziecka. Po prostu zapamiętaj: dla dziecka zrobiono za mało, jeśli nie zrobiono wszystkiego, co było możliwe”.
8. „Dziecko to nie tyran, który zawładnie całym twoim życiem. To nie tylko ciało i krew. To drogocenna czara, którą życie dało ci do ochrony i rozpalenia w niej twórczego ognia. To uwłaszczona miłość matki i ojca, u których będzie rosnąć nie „nasze”, „własne” dziecko, ale dusza przekazana na przechowanie”.
9. „Naucz się kochać cudze dziecko. Nigdy nie wyrządzaj mu tego, czego nie chcesz, by robiono twojemu”. 10. „Kochaj swoje dziecko takim, jakim jest — nieutalentowane, nieudane, dorosłe. Będąc z nim ciesz się! Chwile z dzieckiem to święto, które jeszcze u ciebie trwa”. Zdanie to mówi o tym, by akceptować dziecko w pełni i kochać bezgranicznie.
10. „Kochaj swoje dziecko takim, jakim jest — nieutalentowane, nieudane, dorosłe. Będąc z nim ciesz się! Chwile z dzieckiem to święto, które jeszcze u ciebie trwa”. Zdanie to mówi o tym, by akceptować dziecko w pełni i kochać bezgranicznie.

Jeszcze inny, podwójny Dekalog rodzica według Janusza Korczaka
1. Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co cię proszę. Niektórymi prośbami wystawiam cię jedynie na próbę.
2.  Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Ja to wolę, bo to mi daje poczucie bezpieczeństwa.
3. Nie pozwól mi ukształtować złych nawyków. Ufam, że ty mi pomożesz wykryć je w zarodku.
4. Nie rób tak, abym czuł się mniejszym niż jestem. To jedynie sprawia, że postępuję głupio, aby wydawać się dużym.
5. Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mi pomaga, gdy mówisz do mnie spokojnie i dyskretnie.
6. Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami. Potrzebne mi są również doświadczenia bolesne.
7. Nie rób tak, abym swoje pomyłki uważał za grzechy. To zaburza moje poczucie wartości.
8.Nie przejmuj się zbytnio gdy mówię: "Ja cię znienawidzę". To nie ciebie nienawidzę, ale twojej władzy, która mnie niszczy.
9. Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. One jednak przyciągają twoją uwagę, której potrzebuję.
10. Nie zrzędź. Jeżeli będziesz tak robił, to będę się bronił przez udawanie głuchego.
11. Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się bardzo zawiedziony, gdy ich później nie dotrzymujesz.
12. Nie zapominaj, że nie potrafię wyrazić siebie tak dobrze, jak bym chciał. Dlatego też niekiedy mijam się z prawdą.
13. Nie przesadzaj, co do mojej uczciwości. To mnie krępuje i doprowadza do kłamania.
14. Nie zmieniaj swych zasad postępowania ze względu na układy. To wywołuje we mnie zamęt i utratę wiary w ciebie.
15. Nie zbywaj mnie, gdy stawiam ci pytania. W przeciwnym wypadku zobaczysz, że przestanę cię pytać, a informacji poszukam sobie gdzie indziej.
16. Nie mów mi, że mój strach i obawy są głupie. One są bardzo realne.
17. Nigdy nawet nie sugeruj, że ty jesteś doskonały i nieomylny. Przeżywam bowiem zbyt wielki wstrząs, gdy widzę, że nie jesteś taki.
18. Nigdy nawet nie myśl, że usprawiedliwianie się przede mną jest poniżej twojej godności. Uczciwe usprawiedliwianie się wzbudza we mnie nadzwyczajną serdeczność ku tobie.
19. Nie zapominaj, że lubię eksperymentować. Nie zabraniaj mi eksperymentować, gdyż bez tego nie mogę się rozwijać.
20. Nie zapominaj jak szybko rosnę. Jest ci zapewne trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę cię - postaraj się
21. Nie bój się miłości. Po prostu mnie kochaj takiego, jaki jestem.

Info z internetu.