Tuesday, November 12, 2024

Krakowskie Przedmieście nr 77 gdzie mieszkał jako dziecko Henryk Goldszmit - Janusz Korczak.

 

Pięc kamienic na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pierwsza od lewej to kamienica nr 73 (obecnie Miodowa 1, odbudowana po wojnie w socrealistycznym stylu. Następne trzy kamienice są w trakcie wyburzania pod projektowane połączenie ulicy Miodowej z Krakowskim Przedmieściem. Przedostatnia kamienica od lewej to ówczesny nr 77 gdzie mieszkał jako dziecko Henryk Goldszmit - Janusz Korczak. Obok,  kamienica Roeslera i Hurtiga (NAC).

Pięc kamienic na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pierwsza od lewej to kamienica nr 73 (obecnie Miodowa 1, odbudowana po wojnie w socrealistycznym stylu. Następne trzy kamienice są w trakcie wyburzania pod projektowane połączenie ulicy Miodowej z Krakowskim Przedmieściem. Przedostatnia kamienica od lewej to ówczesny nr 77 gdzie mieszkał jako dziecko Henryk Goldszmit - Janusz Korczak. 

Krakowskim Przedmieście w Warszawie. Druga od prawej to kamienica nr 77 gdzie mieszkał jako dziecko Henryk Goldszmit - Janusz Korczak (1861). 


Krakowskim Przedmieście w Warszawie. Pierwsza od prawej to kamienica nr 77 gdzie mieszkał jako dziecko Henryk Goldszmit - Janusz Korczak. 




Fotografia Brandla z 1870 roku. Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta. Na drugim planie Krakowskie Przedmieście. Najszerszy dom na drugim planie to Krakowskie Przedmieście 79 (istnieje do dzisiaj). Od niego pierwszy na lewo to Krakowskie Przedmieście 77 - trzypiętrowa kamienica gdzie od 1878 roku mieszkali Goldszmitowie.


Po wyburzeniu trzech kamienic i otwarciu ulicy Miodowej. Brakuje m.in. kamienicy nr 77 gdzie mieszkał jako dziecko Henryk Goldszmit - Janusz Korczak. Obok, za ul. Miodową (pierwszy dom od prawej) istniejąca do dzisiaj kamienica Roeslera i Hurtiga.  Samochód prezydenta Ignacego Mościckiego przejeżdża w asyście szwadronu 1 Pułku Szwoleżerów Krakowskim Przedmieściem - uroczystość z okazji wizyty w Polsce naczelnika państwa estońskiego Otto Strandmana.  (NAC).

W 1878 roku, wg. danych Rafalskiego i Frendlera "Warszawskiego Rocznika Adresowego na rok 1878", przeprowadziła się rodzina Goldszmitów z Bielańskiej 18 na Krakowskie Przedmieście 77. Wtedy Henryk Goldszmit miał kilka miesięcy albo minus/plus 1 rok, zależnie od uporczywie i namiętnie dyskutowanej daty jego urodzin (1878 lub 1879).


Mapa po wyburzeniu trzech kamienic i otwarciu ulicy Miodowej. Brakuje m.in. kamienicy nr 77 gdzie mieszkał jako dziecko Henryk Goldszmit - Janusz Korczak. Obok, za ul. Miodową, (pierwszy dom to istniejąca do dzisiaj kamienica Roeslera i Hurtiga, wtedy Nowomedowaja 2/Krakowskie Przedmieście 79.