Monday, March 12, 2012

Adres: Sienna 16, Warszawa, Małe Getto, Dom Sierot Janusza Korczaka

Zdjęcie słupa ogłoszeń w Warszawskim getcie. M.in. Ogłoszenie Cafe Sienna 16. Wydaje mnie sie ze z prawej strony widac jakies schody, most nad Chłodna? Trochę się nie zgadza bo wtedy słup ogłoszeń by stał na "aryjskiej Chłodnej a tam takowego nie było! Napisy po żydowsku "Gib dem kind a bisl frejd!" = "Daj dziecku trochę radości!"

W budynku Domu Sierot na Siennej 16, na parterze mieściła się kawiarnia „Na Siennej” prowadzona przez Tatianę Epstein. Obsługiwały w nim gości "Panie z towarzystwa”; a na fortepianie - od kwietnia 1941 roku - grał Władysław Szpilman który mieszkał niedaleko, przy ulicy Śliskiej, w kawiarni grał przez cztery miesiące. Tu słuchała go młodziutka Mary Berg (mieszkająca na Siennej), opisując go później w swym pamiętniku. W kawiarni zorganizowano także konkurs młodych talentów. Nagrodą był tygodniowy kontrakt na występy z dobrym wynagrodzeniem. Konkurs, który trwał 3 dni, zgromadził pełną salę widzów. W jury zasiadali: Władysław Szpilman, Helena Ostrowska, Stefan Pomper, Bela Gelbard i Tatiana Epstein. Nagrody otrzymali: Stanisława Rapel (taniec), Mary Berg (piosenki jazzowe).

Oprócz kawiarni, na Siennej 16 odbywały sie nauki szycia (szwalnia) i rysunku technicznego To administracja Gminy za zgodą władz niemieckich otworzyła tam kursy rysunku technicznego, architektury i grafiki. Kurs jest częścią programu szkolenia rzemieślników spośród młodzieży żydowskiej. Nauka ma trwać 6 miesięcy i kosztuje 25 zł na miesiąc.