Monday, May 20, 2013

Czy jest w Warszawie ulica albo aleja prof. Tadeusza Kotarbińskiego? albo Kotarbiński i getto ławkowe na Uniwersytecie Warszawskim


Jemu masz się kłaniać powiedziała moja mama. 



Czy jest w Warszawie ulica albo aleja prof. Tadeusza Kotarbińskiego?  Albo mural...


Codziennie Go spotykałem w drodze z Karowej 18 przez skwer koło kościoła Wizytek w pobliżu bocznej bramy wiodącej na Uniwersytet Warszawski. Ja z psem na spacerze, on ze starą skórzaną teczką. Nosił zazwyczaj czapkę z daszkiem. Uśmiechał się czasami na moje pozdrowienie, o ile mnie zauważył, był często głęboko zatopiony w swoich myślach.





Podobno jest plac na Gocławiu, przy Wale Miedzeszyńskim, gdzieś obok Wis
ły
Kotarbiński jest jednak tak samo związany z tym miejscem jak Korczak z nieznaną ulicą na Woli (też z kodem pocztowym).

Gocław (gdzie niedaleko były kolonie letnie dla dzieci Korczaka) to nie śródmieście Warszawy, w którym się prof. Tadeusz Kotarbiński urodził i całe życie pracował!





Codziennie Go spotykałem w drodze z Karowej 18 przez skwer koło koscioła Wizytek w drodze do bocznej bramy wiodacej na Uniwersytet Warszawski. Ja z psem na spacerze, on ze stara skórzana teczka. Nosił zazwyczaj czapke z daszkiem.

Tadeusz Kotarbiński z żoną Janiną




Indeks Marka Szapiro z pieczątką „miejsce w ławkach nieparzystych” – haniebnym świadectwem pełnej legalności tzw. getta ławkowego. Podobną pieczątkę miał w indeksie Leonid Hurwicz, przyszły noblista z ekonomii. Niby wszystko mu było wolno, i książki w bibliotece wypożyczać i uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach i egzaminy zdawać też mu było wolno, tyle że jako studentowi żydowskiego pochodzenia w ławkach nieparzystych…


Pierwsze getto ławkowe wprowadziła Politechnika 
Lwowska w 1936 roku. W 1937 roku Uniwersytet Warszawski. Wszystko odbyło się za zgodą władz uczelni.

Niektórzy profesorowie przyjmowali to zarządzenie 
bez oporu, byli jednak i tacy, którzy demonstracyjnie prowadzili swoje wykłady, stojąc – na przykład starszy już wówczas prof. Ludwik Krzywicki i prof. Tadeusz Kotarbiński. Solidaryzowali się w ten sposób ze studentami Żydami, którzy nie chcieli zajmować wyznaczonych im nieparzystych ławek. 



Czy grająca ławka przed UW w Warszawie to ławka typu „L”, czyli przypomnienie indeksów studentów 

żydowskich ostemplowywanych tą literą? Pieczątka oznaczała prawo siadania tylko na niektórych ławkach z ewej strony (na górze) sal wykładowych.


KOMITET ZARZĄDZAJĄCY KASĄ IM. JÓZEFA MIANOWSKIEGO 1918-1928 Siedzą od lewej: Józef Ujejski, Tadeusz Kotarbiński, Józef Morozewicz, Jan Zalewski, Wacław Baehr, Bolesław Markowski, Franciszek Czubalski, Karol Lutostański, Czesław Witoszyński, Czesław Białobrzeski, Jan Jakubowski





Bez tekstu...